LASSA Mimarlık, Kıvrımlı Bir Beton Yapıya İmza Attı

mimarizm.com / 17 Haziran 2022
LASSA Mimarlık, Yunanistan'ın Methoni bölgesinde halka açık sanat galerisi olan özel konut için kıvrımlı, beton bir yapı oluştururken; hafif, düşük maliyetli ve yeniden kullanılabilir bir köpük kalıptan yararlandı.

Fotoğraflar: Naaro

LASSA Mimarlık, her kanatta bir tane olmak üzere, bir dizi korumalı avlu oluşturan aerodinamik şeklinde bir kütleye sahip bir yapı tasarladı. Mimarlar, Organik olarak kavisli formu betonda uygulamak için, aynı anda hem ayrıntılı hem de verimli bir üretim stratejisi geliştirdiler.

Londra ve Brüksel merkezli ofisin kurucu ortakları Theo Sarantoglou Lalis ve Dora Sweijd, dijital ortamda polistiren bir köpük kalıp tasarladılar ve bu kalıbı, yerel bir depoda sadece birkaç gün içinde bölümler halinde önceden birleştirilebilecek şekilde kurguladılar. Kalıbı sahaya taşımadan önce, her parçayı etiketlediler ve her iki tarafa da pozitif veya negatif bir çentik eklediler.

Binanın kapladığı alanı kazdıktan sonra, dört ekip üyesi, köpük kalıbın yerleştirilmesine yön vermek için yalnızca yarım günde lazer kesim bir MDF kasnak oluşturdu.

Bu kıvrımlı yapıyı elde etmek için yeterince esnek bir sistem kurgulandı ve kalıplar sahaya götürüldükten sonra ilk önce MDF kasnağın üzerine yerleştirildi, sonra plastik vidalarla bir Bizans yapbozu gibi birleştirildi ve en son yerel ahşaptan yapılmış destekler ile sabitlendi.

Yaklaşık 120 metretül uzunluğundaki kesintisiz ve kıvrımlı cepheyi oluşturmak için beton, kalıp üzerine kademeli olarak döküldü. Beton dökme işi tamamlandıktan sonra, köpük kalıp evin yalıtımı olarak yeniden kullanıldı. Havadan çekilmiş bu görüntü, yapının içerisinde bulunduğu hafif eğimli olan. zeytinliğe nasıl çapa attığını ortaya koyar nitelikte.

X ve Y şeklindeki beton ayaklar ile taşıtılan mermer oturaklar, mutfağın çakıllı avlusundan çatı terasına çıkan mat beyaz toz boyalı çelik merdiven basamakları ile beraber tasarlanmış.

Hem fütürist hem de çevresi ile dengeli olan bu konutun, güneydoğudan bakıldığında dalgalı beyaz cephesi, tıpkı panoramik manzaraya sahip 30 metrekarelik havuzu gibi,  çevresindeki araziler ile bütünsellik içindedir.

Güney terasına, duvarın içine doğru sürülerek açılan ve  üç panelden oluşan yaklaşık 5 metre eninde ve 3 metre yüksekliğindeki sürgülü cam kapı ile erişilebiliyor. Camlar açıldığında iç ve dış mekan arasında sınırlar kalkıyor ve sonsuz bir hacim hissiyatı oluşuyor.

Lazer kesim, toz boya kaplı çelik paravan kapı ile erişilen galeride, parlak terrazzo zemin ve evin beyaz estetiğini vurgulayan mermer süpürgelikler bulunuyor. Geleneksel aydınlatma armatürleri kullanmak yerine, tavan döşemesinde hem özgün geometrilerde kalıplar hem de çepeçevre lineer bir kanal oluşturulmuş ve içerilerinde şerit LED aydınlatma kullanılmış.

Haber, Interior Design'dan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :