Kuş Evlerinden İlhamla Tasarlanan Pavyon

mimarizm.com / 19 Ocak 2021
Tayvan’da 2020 yılında salgın hastalık koşulları altında kutlanan Çiçek Festivali kapsamında Phoebe Says Wow Architects tarafından tasarlanan Boolean Birdhouse, mekânsal deneyimin merkeze alındığı bir dinlenme alanı sunuyor.

Fotoğraflar: Phoebe Says Wow Architects

Covid-19 salgının benzeri görülmemiş etkisi altında, evin anlamının ve değerinin yeniden sorgulanması üzerine düşünen ekip, festival kapsamında gerçekleştirdikleri pavyon tasarımında ailenin, sevginin mekanı olan evin aynı zamanda karmaşık yapısını da yansıtmayı amaçlamış. Festival süresince ziyaretçilerin mekânsal deneyimini kuvvetlendiren bir dinlenme noktası olarak işleyen Boolean Birdhouse, karmaşık geometrik formların üst üste bindirilmesinden meydana geliyor.

Beş ayrı kuş evi formunu farklı biçimlerde kesiştirerek birleşim alanlarını kaldıran, böylece yekpare bir kabuk içinde farklı ve öngörülemez boşluklar açan tasarım matematiksel bir veri sistemine dayanıyor. Mekansal organizasyon, ziyaretçilerin anlık meditasyon için rahat bir konum bulabilecekleri alanlar yaratan bir sergi mekanı konseptiyle gerçekleştirildi. Dolaşım şeması da, karşıt taraftaki iki farklı girişin sunduğu yollar etrafında şekilleniyor, ziyaretçilere tek mekan içinde farklı bakış açıları sunuyor.  

Pavyonun cephesinde Tayvan köknarından yapılan padavralar kullanıldı. Ahşap kabinin çevresiyle uyumu göz önünde tutularak çeşitli desenler eklendi ve kabuk cilaları ile doğal görünümü korundu. Ahşap yapının cephesinde bulunan yedi özel kutucuk ise kuşlar için özel olarak açıldı. Böylece aynı çatı altında kuşları ve insanları buluşturma gayreti de gösterilmiş oldu. Tasarımcılar, ziyaretçilerin bu küçük sürprizden keyif almalarını umut ettiklerini söylüyor.

Haber architizer’dan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :