Kültür Bakanlığı Meclis Camisi'nin Korunmasına İtiraz Etti

mimarizm.com / 06 Kasım 2015
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Meclis Camisi'nin  korunması için dava açarken, cami korunsun diyen yargı kararına Kültür Bakanlığı itiraz etti. Bakanlığın itirazı Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nce reddedildi. 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TBMM'de Behruz  Çinici'nin tasarımı olan Meclis Camisi'nin korunması gerektiğini, caminin kendine özgü bir yapısı olduğunu söyleyerek Koruma Kurulu'nun camiyi tescil etmesini istemişti. Tescil yapılmayınca ise Koruma Kurulu kararına dava açmıştı.

Ankara 15. İdare Mahkemesi, Koruma Kurulu’nun camiyi tescil etmeyen kararının yürütmesini durdurmuştu. Kurul, mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma sürecinde caminin korunması için tescil etme kararı aldı. Ancak caminin korunmasına ilişkin mahkeme kararına itiraz Kültür Bakanlığı’ndan geldi. Kültür Bakanlığı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada kararın iptalini isteyerek itiraz etti. Kültür Bakanlığı’nın itirazı Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nce reddedildi. 

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi "Bakanlık neye itiraz ettiğini  biliyor mu? Yoksa kurumları arasında koordinasyonsuzluk mu var? Kültür varlıklarının korunması bu bakanlığın eline kaldıysa vay halimize. Biz cami korunsun diyoruz, cami korunsun kararına itiraz ediyor." dedi. 

"Et tırnaktan ayrılarak korunamaz" 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Aynı Bölge İdare Mahkemesi, TBMM Meclis Camisi ile bir bütünlük içerisinde tasarlanan eski Hakla İlişkiler Binası'nın korunması talebini de reddetti. Her iki yapı  bütünlükçü bir anlayışla tasarlanmıştır. Bu iki yapının özgünlüğü tasarımsal ilişkisi etle tırnak gibidir. Et tırnaktan ayrılarak korunamaz. Meclis Camisi, Halkla İlişkiler Binası ile birlikte bir anlam ifade ediyor. Her iki yapı da korunmalıdır." şeklinde konuştu. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :