Kemal Ahmet Arû Kitabı Yayımlandı

mimarizm.com / 02 Kasım 2016
Doğumunun 100. yıldönümü UNESCO’nun katılımı ile uluslararası düzeyde kutlanan Prof. Kemal Ahmet Arû anısına özel bir kitap hazırlandı. Arû'nun mimarlık, planlama ve kentsel tasarım bilim alanına katkılarının değerlendirildiği “Uluslararası Kentsel Planlama ve Kentsel Tasarım Sempozyumu”nda sunulan bildirilerin bir bölümünün yeniden düzenlenerek yayına dönüştürüldüğü kitap, İTÜ Vakfı Yayınları'ndan çıktı.

Bütün dünya mimarları ve şehircileri için bir referans”​

UNESCO, 25 Ekim - 10 Kasım 2011 tarihleri arasında Paris’te gerçekleştirdiği 36. Genel Konferansı’nda oybirliği ile 2012 yılında Mimar ve Şehir Plancısı Prof. Kemal Ahmet Arû’nun (1912-2005) doğumunun 100. yılının, UNESCO’nun katılımı ile uluslararası düzeyde kutlanmasına karar vermişti. Kutlama kararında, Şehir ve Bölge Planlama Bilim Alanının ülkemizdeki öncülerinden, mimar ve şehir plancısı Prof. Kemal Ahmet Arû’nun “bütün dünya mimarları ve şehircileri için de bir referans olduğu” vurgulanmıştı. 

Prof. Kemal Ahmet Arû’nun 1940-1982 yılları arasında 42 yıl kesintisiz görev yaptığı İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi de, bu anma ve kutlamalara, 'Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü' ve 'Çevre ve Şehircilik Uygulama Araştırma Merkezi' ile birlikte ulusal ve uluslararası düzeyde düzenleyeceği çeşitli etkinliklerle katılma kararı aldı. Bu etkinliklerden biri olan ve Prof. Kemal Ahmet Arû’nun mimarlık, planlama, kentsel tasarım bilim alanına kuramsal ve uygulama alanındaki katkılarının çağdaş bir bakış açısı ile değerlendirildiği “Uluslararası Kentsel Planlama ve Kentsel Tasarım Sempozyumu”nda sunulan bildirilerin bir bölümü yeniden düzenlenerek bir kitapta toplandı ve İTÜ Vakfı yayını olarak basıldı.

Mimarlık, kentsel tasarım ve planlama disiplinlerine önemli bir kaynak

Prof. Kemal Ahmet Arû ile birlikte çalışmış seçkin akademisyenlerin makalelerinden oluşan “Kemal Ahmet Arû, Kentsel Planlama ve Tasarım” başlıklı kitapta, bu değerli bilim insanının yaşamı boyunca mimarlık ve kent planlama eğitimine; mimarlık, kentsel planlama, kentsel tasarım, yerleşmeler ve konut konularına kuramsal ve uygulama alanında katkılarının değerlendirildiği yazılar yer alıyor.

İngilizce ve Türkçe on altı makale, önsöz ve üç panel yazısından oluşan kitabın tanıtım yazısında; Prof. Kemal Ahmet Arû’nun anılmasının ve mimarlık, kentsel tasarım, planlama disiplinlerine katkılarının tanıtılmasının yanında, günümüz araştırmacılarının çalışmalarını ve çağdaş yaklaşımlarını da yansıtması nedeniyle, ilgili bilim alanına önemli bir kaynak oluşturacağı not düşülüyor.

KEMAL AHMET ARÛ
KENTSEL PLANLAMA VE TASARIM

Türkçe/İngilizce
Editörler: Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy 
Doç. Dr. Turgay Kerem Koramaz

İTÜ Vakfı Yayınları
ISBN:  978-605-4778-99-7
Basım Yılı:  Ekim 2016
Boyutlar: 29,7 x 21 cm, Sert Kapak
Sayfa Sayısı: 458

Satın almak için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :