Kayanın İçinde Bir Ev

Deniz Tekten, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi / 31 Mart 2020
Amey Kandalgaonkar, Suudi Arabistan'ın Medine Bölgesi'ndeki Al-Ula'da bulunan antik kaya mezarı “Madain Saleh”den esinlenerek kaya ile bütünleşen bir ev tasarımı önerdi.

Fotoğraflar: Amey Kandalgaonkar

Şangay ve Mumbai merkezli mimar ve mimari fotoğrafçı Amey Kandalgaonkar'ın proje hakkındaki açıklamaları şu şekilde:

“Suudi Arabistan'da Madain Saleh'in kaya mezarı mimarisini ilk gördüğümde, onu mimari bir projede ilham kaynağı olarak kullanmam gerektiğini hissettim. Bizlere, geçmiş insanlar tarafından bırakılmış çok büyük mimari miraslar var. Yeni yapıları inşa ederken bu alanları doğal unsurlara ve çevreye entegre etmek için harika bir iş çıkarıldığını düşünüyorum. Bu fikirden yola çıkarak, mimari bir keşif yapmaya karar verdim.

Madain Saleh antik kaya mezarı

Madain Saleh'teki kayaların görsel karmaşıklığı göz önüne alındığında, görsel bir denge sağlamak için basit düzlemler ve küpler kullanmam gerektiğini fark ettim. Kendi içinde bir süreç olan 3D yazılımda kayayı oluşturmaya başladım. Daha sonra, evi kayanın içine yerleştirirken, görsel etkisini mümkün olduğunca minimum ve göz seviyesinde tutmaya çalıştım. Sadece, kuşbakışı bakıldığında müdahalenin gerçek boyutu ortaya çıkıyor.

Sonuç olarak, bu mimari önerme ve denemeler benim için devam eden bir öğrenme süreci oldu ve umarım gelecekte daha iyi bir tasarımcı olmama da yardımcı olur.”

Amey Kandalgaonkar'ın 2015 senesinde İstanbul'da çektiği fotoğraflar için tıklayın

 

*

Haber amazingarchitecture'den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :