Kadim Tarihin İzinde Bir Ziyaretçi Merkezi

mimarizm.com / 08 Ocak 2021
Danimarka’da, binlerce yıllık tarihiyle insanlığın en temel besin kaynağı olan tahılın üretimine odaklanan Tahıl Evi Ziyaretçi Merkezi, kamusal etkinliklerle kültürel değerlerin tanıtılıp yaşatılmasına katkı sunmayı amaçlıyor.

Fotoğraflar: Reiulf Ramstad Arkitekter

Reiulf Ramstad Arkitekter tasarımı Tahıl Evi Ziyaretçi Merkezi, Danimarka’nın Yutland kentinde, bölgenin sahip olduğu zengin mutfak ve tarım kültürünü ortaya koyuyor. Proje, ülkenin en eski ulusal yerleşiminin izlerini taşıyan ve yerleşik bir kültürel peyzaja sahip olan tarihi Hjørring kasabasının kıyısında yer alıyor. Mevcut bir çiftliğin ve fırının arazisi üzerinde konumlanan Tahıl Evi, hem Yutland hem de uygarlık için tahılın önemini vurgulayan etkinlik temelli öğrenme tesisi olarak hizmet veriyor.

Toplamda 680 metrekare alana sahip olan yapının tasarımı 2017 yılında düzenlenen bir yarışmayla elde edildi. Yapımı geçtiğimiz yıl tamamlanan yapının mimarları, iki ucu fırın formasyonundan ilhamla ışık kuyusu şeklinde yükselen L biçimli tasarımın formuna yönelik kararlarda bölgenin zengin peyzajı, halk kültürü ve tarımsal mirasının belirleyici olduğunun altını çiziyor.

Ziyaretçi merkezinin iç mekanı, çeşitli pek çok etkinlik ve işlevin gerçekleşmesine olanak tanıyan basit ve esnek bir plan şeması etrafında düzenlendi. Batı kanadında, geniş buğday tarlalarına bakan büyük pencere boşlukları manzarayı çerçevelerken fırın kanadında kamusal etkinliklerin yer alacağı eğitim ve sergi alanları, doğal aydınlatma ve yükselen hacimdeki tavan pencereleri ile belirginleştirildi.

Haber designboom'dan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :