İstanbul’un Tarihi Eserleri

mimarizm.com / 06 Haziran 2024
Petrus Gyllius'un, İstanbul’un Tarihi Eserleri isimli kitabı, Behman Cidal'ın çevirisiyle Dorlion Yayınları'ndan çıktı.

Petrus Gyllius'un kitabı "İstanbul’un Tarihi Eserleri" Behman Cidal'ın çevirisiyle Dorlion Yayınları'ndan basıldı:

"Eser, Gyllius´un kaleminden, tarihi ve mimari dokusuyla Tüm Şehir´i anlatıyor. Tarihin derin izlerini taşıyan bu şehirdeki değişimi ve güzellikleri keşfetmeye hazır olun. Gyllius´un gözlemleri, tüm şehirin mimari çürümenin pençesinde olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Eski ihtişamın sadece birkaç asil yapının dışında neredeyse silindiği bir döneme tanıklık ediyoruz. Mermerle inşa edilmiş yüzlerce cami, şehre zarafet katıyor; parlak mermer sütunlarla süslenmiş, kurşunla kaplanmış bu yapılar, şehrin geçmişine ışık tutuyor.

Tüm şehirin sosyal hayatında da izler bulunuyor. Hem erkekler hem de kadınlar için yüzden fazla halka açık banyo tesisi ve aynı sayıda kervansarayın varlığı, şehrin canlılığını yansıtıyor. Banliyölerle uyum içinde olan kervansaraylar, sürekli su kaynaklarına ve çeşmelere sahip, aynı zamanda şehrin kalbine yaşam taşıyan önemli yapılar arasında yer alıyor. Bu eser, tarih ve mimari meraklıları için eşsiz bir yolculuk sunarken, Gyllius´un gözlem yeteneğiyle Tüm Şehir´in eski günlerine ışık tutuyor. Şehrin dönüşümü ve geçmişin yansımaları hakkında derinlemesine bir anlayış elde etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynak.

 

*

Yazar Hakkında

Petrus Gyllius (1490–1555), Fransız doğa tarihçisi, çevirmen ve topoğraftır. Fransa´nın güney kısmında olan Albi kentinde doğmuştur. Fransa Krallığı´nın emrinde çalışmış ve görevleri için Akdeniz´in bazı bölgelerinde görev almıştır. Bu kitap, onun İstanbul tarihi eserlerini inceleme görevi sonucunda yazılmıştır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :