İskele Blog: Cengiz Bektaş

mimarizm.com / 28 Eylül 2020
Tasarımla ilgili konulara yer veren İskele Blog'da bu hafta, Heval Zeliha Yüksel'in Cengiz Bektaş ile gerçekleştirdiği röportaj yer alıyor.

Türkiye Tasarım Vakfı‘nın tasarım ile ilgili konuları gündeme getirdiği İskele Blog’da bu hafta Heval Zeliha Yüksel’in 2016’da Cengiz Bektaş ile yaptığı röportaj bulunuyor.

Yüksel’in “1960’lardan bu yana mimarlık ve edebiyat alanlarında üretim yapan, mimarlığa çok boyutlu katkılarıyla mesleğin gelişimine aracılık eden Cengiz Bektaş‘ın arşivi o dönem Salt Araştırma kanalı ile halka açılmıştı. Arşiv, Bektaş‘ın izniyle kapsamlı mimari çizim dosyalarını da içerecek şekilde sınıflandırılmıştı. Kendisi ile arşiv bağlamında eserleri üzerine konuşmam istendiğinde ustanın hayatının zaten pek çok kaynakta bulunabileceğini görmüş, onun yerine gençliği hakkında ve günümüze dair konularda sohbet etmiştik. Bugün söyleşiyi tekrar okuduğumda iyi ki hayattan ve tecrübelerinden konuşmuşuz dedim. Usta mimarı saygı ile anıyorum.” sözleriyle anlattığı röportaj, Cengiz Bektaş’ın çalışma disiplinine ve nasıl bir hayat yaşadığına daha yakından bakma fırsatı sunuyor.  “Yapıya Bakınca İnsanı Görüyoruz” başlıklı röportajı Türkiye Tasarım Vakfı‘nın web sitesinden okuyabilirsiniz.

Sinemada mimarlıktan mutfak sanatlarına birbirinden farklı birçok konunun ele alındığı İskele Blog, tasarım çerçevesinde çalışmalar yürüten tasarımcıları ve tasarım öğrencilerini yazı yazmaya davet ediyor. Ürettiğiniz özgün içeriklerle İskele Blog’da yer almak isterseniz web sitesi üzerinden form doldurabilirsiniz. Bu sene içinde kaybettiğimiz Mimar ve Şair Cengiz Bektaş’ı saygıyla anıyoruz


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :