Iglo Architects, MIPIM Awards 2016 Finallerinde

mimarizm.com / 12 Şubat 2016
Iglo Architects tarafından tasarlanan ICI Fabrika ve Yönetim Binası, MIPIM Awards 2016’da “Best Futura Project” kategorisinde finale kaldı. Iglo Architects, MIPIM Awards finallerinde yarışacak olan tek Türk mimarlık ofisi oldu

Her yıl Fransa’nın Cannes şehrinde gerçekleştirilen MIPIM Uluslararası Gayrimenkul Fuarı kapsamında verilen MIPIM Awards’ta finale kalan projelerden oluşan kısa liste açıklandı. Iglo Architects tasarımı ICI Fabrika ve Yönetim Binası, “Best Futura Project” kategorisinde yarışan, aralarında dünyaca ünlü Mimar Zaha Hadid’in tasarımının da yer aldığı, 4 projeden biri oldu. 2001 yılında Zafer Karoğlu ve Esen Akyar tarafından kurulan Iglo Architects, aynı zamanda MIPIM Awards’ta finale kalan tek Türk mimarlık ofisi.

 

Fransa merkezli Reed Midem tarafından 15-18 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan MIPIM Fuarı’nın ödüllerine bu yıl farklı kategorilerde çok sayıda ülkeden proje başvurusu alındı. Ödül bünyesinde toplam 11 kategoride 44 proje finale kalma başarısını gösterdi. 
Finale kalan tüm projeler, aralarında Sergey Kuznetsov, Ralf Niebergall ve Denis Valode gibi mimarlık dünyasının önemli isimleri ile gayrimenkul sektörünün duayenlerinin yer aldığı jüri karşısında yarışacak. Jürinin seçtiği kategori birincisi projeler, MIPIM Fuarı’nın ikinci gününde gerçekleşecek olan görkemli bir organizasyonla açıklanacak.

ICI Fabrika ve Yönetim Merkezi

Iglo Architects tarafından Terzioğlu Holding için tasarlanan ICI Fabrika ve Yönetim Binası, Tuzla Kimya Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi’nde, 11.000 m2 arsa içinde inşa ediliyor. Projenin yer aldığı parselin ana yoldan araç girişine uygun oluşu, bağımsız bir ofis ve bölgenin ihtiyacı olan kafe ve restoranların inşa edilmesine olanak sağlamış. Çekme mesafelerinden kalan alanın, emsale göre yapılabilecek maksimum taban alanından büyük olması, binanın ikiye bölünüp ofis ve üretim fonksiyonlarının ayrı bloklarda yer almasını mümkün kılmış. Üretim ve ofis bloklarının çekme sınırlarına yerleştirildiği yapı alanının orta kısmında ise bir iç bahçeye yer verilmiş. Her iki fonksiyonun birbirinden ayrıldığı yapıda, iç bahçe tasarımıyla, üretim ve ofis bloklarına ışık alan ekstra cepheler kazanılmış. İki blok arasına yerleştirilen çekirdekler ile binalar arası geçişin sağlandığı projede, kafe ve restoranların birer cephesi de iç bahçeye bakıyor. Yeni bina aynı zamanda LEED sertifikasyonu ile inşa ediliyor. 

İstanbul Yeni Havalimanı (İstanbul Grand Airport) da MIPIM Awards 2016 Finalinde... 

Scott Brownrigg, Grimshaw ve Nordic mimarlık ofisleri tarafından tasarlanan ve tamamlandığında 180 milyon yolcu kapasiteli terminaliyle dünyanın en büyük havaalanları arasında yer alacak İstanbul Yeni Havalimanı (İstanbul Grand Airport) MIPIM Awards 2016'nın "Best Futura Mega Project" kategorisinde finale kalan mega projeler arasında gösteriliyor. 

Detaylı bilgi için, MIPIM Awards 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :