Hitay Vakfı Mardin Bienali’nin Altıncı Edisyonunu Destekliyor

mimarizm.com / 16 Nisan 2024
Kurulduğu 2019 yılından beri Türkiye’de sanat ve eğitimi desteklemeyi amaçlayan Hitay Vakfı, 10 Mayıs-10 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek Mardin Bienali’nin altıncı edisyonunu destekliyor.

Sanatçı: E.B. Itso, Allotria, Mardin #1 2022. Kumaş üzerine baskı, değişken boyutlar,
Bienal: 5.Mardin Bienali "Çimen’in Vaadi" 2022, Fotoğraf: Mehmet Çimen.

Sanat, kültür ve eğitim çalışmalarına uzun yıllardır iş insanı ve sanat koleksiyoneri Emin Hitay’ın kişisel destekleri ile devam eden Hitay Vakfı, bu katkılarını kurumsal bir yapıda güçlendiriyor. Hitay Holding'in kurumsal sosyal sorumluluk projelerini de destekleyen yapısı ile Emin Hitay tarafından kurulan Hitay Vakfı, eğitim, kültür ve sanat alanında; sanat üretimi, yayın, eğitim ve burs, sanatçıların yaşamı ve üretimi konusunda sürdürülebilirlik katkıları sağlıyor. Vakıf bu yıl itibariyle Mardin Bienali’nin de uzun soluklu destekçileri arasında konumlanıyor.

Emin Hitay’ın kişisel girişimi ve Hitay Vakfı’nın kurumsal desteği ile Mardin Bienali’nin çalışmalarına katkı ve devamlılık açısından önemli destekler sağlayacak olan iş birliğinin temelleri atıldı. Hitay Vakfı, 6. Mardin Bienali ile birlikte başlayan bu destek sürecini gelecek yıllarda da büyüterek, bölgenin önemli bir kültür sanat programı olan bienale güçlü bir destekçi olarak katkılarını sürdürmeye devam edecek.

Hitay Vakfı’nın sanat, kültür ve eğitime olan bakış açısı ile birlikte 6. Mardin Bienali’nin sürdürülebilir kılınması amacıyla verilen bu destek bienalin bölgedeki etken çalışma yapısında daha da bağımsız bir yapı kurması yönünde önemli bir teşvik olarak planlandı. Vakfın katkıları ile 6. Mardin Bienali’nin çalışmaları sanat, kültür ve eğitim alanında çok bakışlı değerler üretmeyi sürdürecek. 

Direktörlüğünü Döne Otyam ve Hakan Irmak’ın yaptığı, Ali Akay küratörlüğündeki bienal “Daha Uzaklara” başlığı altında günümüzde yaşamakta olduğumuz tüm sanatsal, siyasi ve sosyolojik sorunların ötesine nasıl geçebileceğimiz hakkında sorular soruyor.

Mardin Bienali hakkında detaylı bilgi için tıklayın

*

Hitay Vakfı hakkında

Hitay Vakfı, 2019 yılında iş insanı ve sanat koleksiyoneri Emin Hitay tarafından Türkiye’de sanat ve eğitimi desteklemek amacıyla kurulmuştur. Vakıf, görsel sanatlar alanında çalışan ve üreten sanatçılara, küratörlere ve yazarlara alan açmayı hedeflemektedir. Çeşitli sanat projelerinin gerçekleştirilmesine katkıda bulunarak, sanat alanında çalışan kişi ve kurumlarla iletişim ve üretim ağlarını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Öğrencileri ve sanatçıları burslar ve projeler aracılığıyla aktif olarak destekleyen ve eğitim-öğretim gelişimine katkıda bulunan vakıf, eğitimde fırsat eşitliğini desteklemek için çalışmaktadır. Vakıf, bugüne kadar verdiği burs destekleri, düzenlediği sanat yarışmaları ve yurtdışı sanat gezileri aracılığıyla Türkiye’nin her yerinden öğrencileri desteklemeye devam etmektedir. Vakfın kurucusu Emin Hitay, yerli ve yabancı modern ve çağdaş sanat eserlerinden oluşan koleksiyonuna özellikle genç sanatçıların birçok eserini de katmıştır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :