Heykelsi Bir Kamusal Alan Mobilyası: Root Bench

mimarizm.com / 05 Mart 2019
Yong Ju Lee Architecture tarafından tasarlanan “Root Bench” adlı enstalasyon, parkın çimenli arazisiyle organik biçimde bütünleşen bir “ağaç kökleri ağı” olarak düşünülmüş.

Fotoğraflar:  © Yong Ju Lee Architecture

Yarı heykel, yarı kamusal alan için tasarlanmış bir mobilya…   Güney Kore, Seul'deki Hangang Sanat Parkı için üretilen “Root Bench” adlı tasarım, “insan yapımı mı, yoksa doğal çevrenin bir parçası mı?” sorusuna verilecek yanıtı zorlaştırıyor. Yong Ju Lee Architecture tarafından tasarlanan enstalasyon, parkın çimenli arazisine organik biçimde yayılan bir  “ağaç kökleri ağı” olarak düşünülmüş. Dairesel formlu, 30 metre çapındaki yerleştirme, yükselen ve alçalan dal benzeri banklarıyla farklı yükseklikler yaratarak parkta, insanların üzerine yaslanabilecekleri ya da oturup uzanabilecekleri mükemmel bir heykelsi platform oluşturuyor.

Fotoğraf: Kyungsub Shin

Fotoğraflar:  © Yong Ju Lee Architecture

Fotoğraf: Kyungsub Shin

Fotoğraf: Kyungsub Shin

Hangang Sanat Yarışması’nı kazanan Yong Ju Lee’nin bu bank tasarımının karmaşık üç boyutlu geometrisi bir bilgisayar algoritması sayesinde üretilmiş. Genellikle fiziksel maddelerin bir yüzeye yayılmasına neden olan zamansal ve mekansal difüzyon hızını hesaplayan 'reaksiyon difüzyon' matematiksel modeline dayanan algoritma, aynı zamanda enstalasyonun ritmik olarak arazinin zeminine yayılan benzersiz radyal biçiminin de ortaya çıkmasını sağlamış.

Fotoğraf: Kyungsub Shin

Fotoğraf: Kyungsub Shin

Beton temel üzerine oturan ve metal bir çerçeve ile desteklenen strüktür, hem estetik hem de pratik amaçlara hizmet eden ahşap bir zemin kaplamasına sahip. Üzerine rahatlıkla uzanılabilinen ve oturulabilen ahşap bank, çimenlik arazinin organik bir parçasıymışcasına doğal ortamla uyum içinde izlenimi veriyor. Üç farklı yüksekliğe sahip olan dalga benzeri yüzeyler, hem çocukların hem de yetişkinlerin hazırlıksız bir pikniğin keyfini çıkarabilecekleri platformlar sağlıyor.  Geceleri, gizli aydınlatması sayesinde heykelsi mobilya, mistik bir görünüme bürünüyor ve vatandaşların güneş battıktan sonra güvenli bir şekilde onu kullanabilmelerine olanak tanıyor. “Root Bench” modern tasarımıyla teknolojinin bizi doğadan uzaklaştırmak yerine ona daha da yaklaştırabileceğinin en güzel örneklerinden biri. 

Bu haber Yatzer'den derlenmiştir. 

 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :