Hatalı Restorasyonun Yeni Kurbanı Moda İskelesi

mimarizm.com / 13 Kasım 2015
Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, Moda İskelesi'nde yeni bir 'restorasyon skandalı' yaşanıyor. 

Birinci Ulusal Mimarlık Akımı'nın ünlü mimarlarından Vedat Tek tarafından, 1916-1917 yılları arasında inşaa edilen Moda İskelesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mülkiyetinde bulunuyor ve en son Beltur A.Ş tarafından işletiliyordu. Şu anda restorasyon çalışmaları yürütülen ve yapı özellikleri bozulan iskelede, TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu ile TMMOB Mimarlar Odası Kadıköy Temsilcisi Saltık Yüceer yapılan 8 restorasyon hatasını belirledi:

- Zemin katta yapılan sundurma.
- İskele harman tuğla duvar.
- Cephedeki klimalar.
- Kapatılan yolcu giriş kapıları.
- Deniz tarafından üst katta kapatılan teras.
- Çatıdaki çinko mutfak bacası.
- PVC doğramalar.
- Boyalı taş duvar cephe.

Mimarlar çalışmaların aylar önce başladığını belirterek şöyle konuştu:
“İBB mülkiyeti kendisinde olduğundan, 26. maddeye istinaden ruhsatsız olarak restorasyon yapıyor, yaptırıyor. Ruhsatsız, zaten herhangi bir tabela da yok. Anıtlar Kurulu veya KUDEB kararı gözükmüyor. Restorasyon Projeleri’ne aykırı. Yapıya maddi hasar veriyor. Teras olan kısım kapalı alana katılmış. Ahşap olan tüm doğramalar PVC esaslı ve yekpare cam olmuş, bölmeleri değişmiş. Yapılan işlemlerin projeye uygunluğunu kontrol edecek mercilerin bilgilerinin olmadığı, görüşlerinin alınmadığı görülüyor. Projeye aykırılık aslında suç oluşturuyor.”

Kadıköy Belediyesi ise tarihi iskelede incelemelerde bulunarak zemin ve normal katlarda kurul onaylı projeye aykırı değişiklikler olduğunu tespit etti. Dış cephenin PVC olarak yenilendiğini belirten belediye yetkilileri teras alanlarında da ilaveler olduğunu raporlaştırdı. Yetkililer bu tespitlerini Koruma Kurulu ve İBB’ye iletti.

Cumhuriyet.com.tr'deki habere ulaşmak için tıklayınız.

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :