Han Tümertekin: “Asıl Zor Olan, Basiti Uygulayarak Doğruya Ulaşmaktır”

mimarizm.com / 05 Nisan 2018
İstinye Üniversitesi (İSÜ), ünlü mimar Han Tümertekin’i Topkapı kampusunda öğrencilerle buluşturdu. “Basitliğin Karmaşıklığı” adlı söyleşisinde, en basit örnekten devasa binalara kadar, bir tasarımda en çok etkilendiği noktanın “hakikat” olduğunu vurgulayan Tümertekin, basit olanı uygulayarak doğruya ulaşmanın zorluğuna dikkat çekti.

İstinye Üniversitesi (İSÜ), gelenekselleştirmeyi planladığı “Mimari Sohbetler” etkinliği kapsamında 29 Mart Perşembe günü ünlü mimar Han Tümertekin’i ağırladı.

İSÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen “Basitliğin Karmaşıklığı” adlı söyleşisine, işlevsel tasarım kavramını genel hatlarıyla anlatarak başlayan Tümertekin, en basit örnekten devasa binalara kadar, bir tasarımda en çok etkilendiği noktanın “hakikat” olduğunu vurguladı ve basit olanı uygulayarak doğruya ulaşmanın zorluğuna dikkat çekti.  

“Yaratıcılığın temeli, doğru diyalogdur”​

Tasarladığı ve içinde bulunduğu mimari projeler üzerinden, kullandığı teknikleri ve mimari düşünce yapısını öğrencilerle paylaşan Han Tümertekin, tasarım ve uygulama süreçlerindeki bütünlüğün projeler üzerindeki etkilerini ayrıntılarıyla anlattı.

Söyleşisinin sonunda, yaratıcılık sürecinde doğru diyalog kurmanın önemine dikkat çeken Tümertekin; “Mimari proje tasarımında, doğru soru sorulmadan doğru cevap verilemez. İşverenin mimardan istediği ve bu bağlamda sürecin nasıl işleyeceği doğru kavranmalı.” dedi.

Han Tümertekin, Güzin KayaHan Tümertekin, Dekan Prof. dr. Güzin Kaya ile

Etkinlik dizisi başarılı mimarları ağırlamaya devam edecek

Üniversitenin mimarlık bölümündeki çalışmalar ve gelenekselleştirilmesi hedeflenen etkinlik dizisi hakkında bilgi veren İSÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzin Kaya, İstinyeli genç mimar adaylarının, başarılı ve ünlü mimarlarla tanışmasını, kısa bir süreliğine de olsa onlarla söyleşmelerini, bilgi alışverişinde bulunmalarını çok değerli bulduğunu vurgulayarak, “Bu söyleşileri geleneksel hale getireceğiz, birbirinden ünlü yerli ve yabancı mimarları İstinyeli gençlerle buluşturacağız. Bunun heyecanını şimdiden yaşıyoruz.” dedi.

İstinye Üniversitesi’nin mimarlık konusundaki eğitim yaklaşımını da özetleyen Kaya, sözlerini şöyle tamamladı: “Özgün ve çağdaş mimari tasarım ve uygulamaları gerçekleştirebilmek için gerekli yapı ve yapım teknolojisi bilgi ve becerisine sahip, bu imkânları doğru kullanabilen, mimarlığın aynı zamanda bir sanat dalı olduğu gerçeğinin bilincinde olan mimarlar yetiştirmek temel hedefimiz. Ayrıca, mimari mirastan yararlanırken, kültürel ve geleneksel değerlere sahip çıkan, onlara saygı gösteren; toplumsal ihtiyaçlara çözüm üretirken, ülke gerçekleriyle konuya yaklaşan; mimarlığın kamu yararı olduğu, kültürel ve doğal değerleri koruyarak sürdürülmesi gerektiği bilincini topluma kazandıracak; mimarlık alanında eğitime, bilime, teknolojiye, sanata ve çevreye katkıda bulunmak üzere, özgün ve yenilikçi bilimsel ve teknik bilgi üretebilecek bir mimarlık anlayışı temel felsefemizdir.”

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :