Hafif ve Dingin Bir Japon Evi

mimarizm.com / 15 Eylül 2020
Dağ yamacında yer alan iki katlı ahşap ev, Takayuki Suzuki Mimarlık Atölyesi tarafından çevresine bağlanan açık, hafif bir yapı olarak tasarlanmış.

Fotoğraflar: ©︎ToLoLo studio

Japonya, Gamagori'de bir dağ yamacında yer alan ev, Takayuki Suzuki Mimarlık Atölyesi tarafından bir çift ve üç çocuğu için yapılmış. Farklı kotlara yayılan yapı, mahremiyeti sağlayan ve batı güneşini engellerken çoklu seviyelerini birleştiren tek bir eğimli çatı ile kaplı. Stüdyo; iç mekan tavanından sarkan hafif tekstil malzemelerle huzurlu bir yaşam alanı yaratmayı hedeflemiş.

Takayuki Suzuki Mimarlık Atölyesi, iki katlı ahşap evi, sakinleri için yeterli mahremiyeti korurken çevresine bağlanan açık, hafif bir yapı olarak tasarladı. Tüm konutun üstündeki geniş, eğimli çatı, bahçedeki ağaçları içeri kabul ederken, parkın ve uzaktaki deniz manzarasının görülmesine izin veriyor. Bu durum stüdyonun açıkladığı gibi “ev halkının hayatlarının her aşamasında şehrin varlığını hissedebilmelerine” olanak tanıyor.

Çatı ana yolun kenarına kadar uzanıyor ve bilinçli şekilde tasarlanmış saçak yüksekliği, kamusal alan olan sokak ile ev arasında kontrollü bir görsel geçirgenliği mümkün kılıyor. Yolun sınırına dayanan saçağın altından başlayan iç mekan, şehirle bağlantı halinde olmayı vurguluyor. Masif ahşap tavanı kaplayan ve sarkan şeffaf kumaşlar yapıya hafif ve dingin bir karakter katıyor.

Haber designboom'dan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :