Grimshaw’dan Haliç’te Müze Tasarımı

mimarizm.com / 17 Temmuz 2020
Vehbi Koç Vakfı tarafından 1980 yılında açılan Sadberk Hanım Müzesi’nin Haliç'teki tarihi tersane yapılarından birine taşınacak olmasıyla yeni tasarımı Grimshaw tarafından yapılacak.

Sadberk Hanım Müzesi, 1980 yılında Türkiye'nin ilk özel müzesi olarak açıldı ve vakfın MÖ 6000'den kalma Türk İslami ve arkeolojik eserleri koleksiyonuna ev sahipliği yaptı. Büyüyen koleksiyon nedeniyle, Boğaz'daki mevcut evinden, hızla gelişen kültürel ve ticari bir bölge olan Haliç'teki tarihi tersane yapılarından birine taşınacak. 

2023 yılında Grimshaw tasarımıyla açılacak olan yeni müze, İstanbul'un kültürel yaşamının en önemli cazibe merkezlerinden biri olarak konumunu güçlendirecek ve tarihi yapının dönüştürülmesine ek olarak, programda yeni bir yapı ve halka açık bir etkinlik alanı da yer alacak. 

Projede, sergiler ve arşivin yanısıra akademik araştırma platformu, eğitim programı, performans ve konferanslar için çok işlevli bir oditoryum da dahil olmak üzere bir dizi ek tesis yer alacak. Proje, yeni bir marinanın yanısıra oteller, konutlar, ofisler ve boş zaman etkinlikleri de dahil olmak üzere şehir için yeni bir kültürel hedef oluşturmak için eski bir sahil şeridi sanayi alanını yeniden canlandırmayı hedefleyen Haliç Tersanesi dönüşüm projenin bir parçası.

Komisyon, 2019 yazında yakındaki Dolapdere bölgesinde açılan Arter Çağdaş Sanat Müzesi sonrasında Grimshaw ve Vehbi Koç Vakfı arasında devam eden işbirliğinin bir sonraki bölümünü temsil ediyor.

Fotoğraflar ve haber kaynak Grimshaw


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :