Gelenekten Cittaslow’a Taraklı

mimarizm.com / 17 Ekim 2018
Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan ve mimar-yazar Hikmet Temel Akarsu tarafından hazırlanan "Gelenekten Cittaslow’a Taraklı" adlı yayın Verita Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı.

Taraklı'nın 'cittaslow' (yavaş şehir) olma serüveninin yanında, ilçede halihazırda restore edilmiş, korumaya alınmış ve restitüsyonu yapılmış bütün nitelikli yapıların plan, illüstrasyon, vaziyet planı, fotoğraf ve sair çizimlerini içeren Gelenekten Cittaslow’a Taraklı adlı kitabın tanıtım metni şöyle:

"Günümüz insanı arayış içinde. Yitirmiş olduğu mutluluğu nerede bulabileceğini arıyor. Hızlı kentleşme ile kırsal bölgelerden kente göçen insanlar orada aradıklarını bulamadıkları gibi döndüklerinde de geride bıraktıkları değerleri yerinde bulamıyorlar. Toplumlar büyük bir alt-üst oluş ve devinim hâlinde. İnsanlarımızın olağanüstü yetileri, kuvvetli çalışma azimleri ve görkemli özlemleri var. Fakat bu tutkuların peşinde koşuşturulan hayatlar hızla tükenip hitama eriyor.

Bu mudur insanın hayatta aradığı?

Kuşkusuz değildir?

İşte size anlatacağımız öykü bu arayışın küçük, sade; bir oranda amacına ulaşmış, daha gideceği yolu olduğunu bildiği için de çalışmaya devam eden, kendi geleneksel değerlerinden yola çıkarak bir gelecek vizyonu yaratmayı düşleyen; bunu düşlemekle kalmayıp kendi düşünü gerçekleştirmek için harekete geçen bir masalsı kasabanın öyküsü; Taraklı’nın mimari sergüzeştinin dökümü…"


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :