Etkileyici Mimarisiyle Öne Çıkan 8 Modern Kütüphane

mimarizm.com / 13 Mayıs 2019
Hollanda’daki eski bir lokomotif hangarından dönüştürülen kitaplıktan göz formundan ilham alınarak tasarlanan Çin’deki kütüphaneye; dünyanın birçok farklı yerindeki 8 modern yapıyı kitapseverler için bir araya getirdik.

Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi, Çin, MVRDV 

MVRDV, Tianjin'deki bu halk kütüphanesinin iç mekanını, binanın cam cephesinden dışarı bakan kocaman bir göz şeklinde tasarlamış. Rafların bulunduğu katlarda, bazı kavisli bölümler genişleyerek ziyaretçilerin oturabileceği ve okuyabileceği ya da bu mağara benzeri mekândaki diğer insanları izleyebileceği bir alana dönüşüyor.

***

LocHal, Hollanda, Civic Architects 

Tilburg'da bulunan eski bir lokomotif hangarının içinde yer alan bu kütüphane, yüksek perçinli sütunlar ve uzun cam pencereleriyle öne çıkıyor. Geniş giriş holü; içinde kahve büfesi, ortak masalar ve ziyaretçilerin oturup etrafı izleyebileceği geniş basamak seti bulunan kamusal bir kent meydanı formunda düzenlenmiş. 

***

Liyuan Kütüphanesi, Çin, Li Xiaodong

Pekin'in kırsal bölgesindeki küçük bir kasabada bulunan mütevazı Liyuan Kütüphanesi, ziyaretçilerine “sessiz bir tefekkür ortamı” sunacak biçimde tasarlanmış. Binanın kabuğu tamamen camla kaplanmış olmasına rağmen iç mekanda daha yumuşak, ışıkla dopdolu ve davetkar bir ortam yaratmak adına ön yüze yüzlerce yerel kaynaklı ahşap parça yerleştirilmiş.

***

VAC Kütüphanesi, Vietnam, Farming Architects 

Hanoi'deki bu çocuk kütüphanesine formunu, ahşap kirişlerin arasına yerleştirilmiş koltuk ve raflardan oluşan tırmanma çerçevesi veriyor. Yapının hemen bitişiğinde, birkaç tavuk kafesi ve genç ziyaretçilerin kendi kendine yeten ekosistemler hakkında bilgi edinmelerini sağlayan, içi Koi balıklarıyla dolu bir akuaponik gölet bulunuyor. 

***

Yeni Merkez Kütüphanesi, Kanada, Snøhetta ve Dialog

22.300 metrekareye yayılan Calgary'nin merkez kütüphanesi, kentin kapsamlı edebiyat koleksiyonuna ve büyük ölçekli halk etkinliklerine ev sahipliği yapmak üzere tasarlanmış. Binanın beyaz dış kısmı buz kristallerine benzemekle birlikte, iç mekândaki dev, göz şeklindeki atriumda sıcak ahşap kullanılmış.

***

Maya Somaiya Kütüphanesi, Hindistan, Sameep Padora

2.200 adet kitap alabilen Kopargaon'daki bu çocuk kütüphanesinin ana okuma odasının üzerinde dalgalı bir tuğla çatı yer alıyor. Mekan boydan boya camla kaplı duvarlardan içeri giren ışıkla aydınlanıyor ve çatının çıkıntılı kenarı, okumaya meraklı gençler için gölgelik görevini üstleniyor. 

***

La Ciudadela, Meksika, Taller 6A 

Bu kütüphane, daha önce bir hapishane, silah fabrikası ve askeri karargah olarak kullanılan Mexico City'deki bir 18. yüzyıl binasının koridorunda yer alıyor. Duvar, tavan ve zemine yerleştirilen farklı boyutlardaki ahşap kutular çoğunlukla kitap depolamak için kullanılırken, sergileme ünitesi görevi üstlenen birkaçı ise arkadan aydınlatılıyor. 

***

Sissi's Wonderland, Çin, Muxin Studio 

"Dev bir oyuncak" şeklinde tasarlanan Şangay'daki bu çocuk kütüphanesi, ahşap kaplı rahat okuma köşelerine açılan bir dizi kemerli pencereye ve kapıya sahip. Eğrisel alanın ortasında çime benzeyen halıyla kaplı küçük bir oyun alanı bulunuyor. Yukarıdaki tavan siyaha boyanarak spot ışıkları açıldığında, yıldızlı bir gece görünümü yaratması sağlanmış. 

Bu haber Dezeen'den derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Hasan Çukur 3 yıl önce Çok güzel kütüphaneler. İmrendim. Bizim ülkemizde de farklı, estetik, okuma sevgisi uyandıracak güzel kütüphanelerin olması dileği ile..
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :