Ergün Mimarlık’tan Enerji ve Çevre Dostu Projeler

mimarizm.com / 04 Haziran 2018
Ergün Mimarlık’ın tasarımlarını üstlendiği LEED sertifikasına sahip Mermerler Plaza, Nidakule Göztepe ve Antakya Palladium AVM yapılarının ortak yanı, enerji ve çevre dostu tasarım yaklaşımına sahip olmaları.

Mermerler Plaza

Kurulduğu 1995 yılından bu yana konut, iş merkezi, alışveriş merkezi, hastane, sosyal ve kültürel tesisler gibi geniş bir yelpazede hizmet veren Ergün Mimarlık, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGB) tarafından oluşturulmuş LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) sertifikalı projelere imza atmaya devam ediyor. 

Ergün Mimarlık’ın tasarımlarını üstlendiği Mermerler Plaza, Nidakule Göztepe ve Antakya Palladium AVM yapılarının ortak yanı, enerji ve çevre dostu tasarım yaklaşımına sahip olmaları.

Sürdürülebilir tasarım bilincini ön planda tutan projeler

İstanbul Anadolu Yakası’nda yer alan LEED Gold sertifika sahibi Mermerler Plaza, planlama aşamasından itibaren yeşil bina kriterlerinin tasarıma entegre edildiği bir ofis binası. Çekirdeğin en çok güneş alan batı cephesinde çözülmesi ve 3 boyutlu cam cephe tasarımı enerji kazanımını sağlayan en önemli tasarım kriterlerini oluşturuyor. Cephedeki farklı açılarla oluşturulan kırılmalar sayesinde gündüz saatlerinde değişken yansıma etkileri sağlanırken, güneş ışınları forma dayalı olarak filtreleniyor. Geometrinin oluşturduğu yan alınlar ise, ilave bir güneş kırıcı imalatını gerektirmeden güneş ışığı kontrolünü sağlamaya yardımcı oluyor.

Mermerler PlazaMermerler Plaza

Doğal havalandırma ile ofis çalışanlarının konforu göz önünde bulundurularak tasarlanan Nidakule Göztepe, enerji kazanımı konusunda birçok parametreyi aynı anda sağlayarak LEED Gold sertifikası almaya hak kazanmış. Sürdürülebilirlik ve iç mekân yaşam kalitesinin ön planda tutulduğu projede, güneş kontrolü bir kabuk tasarımıyla sağlanmış. Cephedeki yatay elemanlar yönlere, dolayısıyla güneş ışınlarının gelişine göre sıklaşarak ya da kalınlaşarak cephedeki dolu–boş dengesini ve enerji korunumunu gözetiyor.

Nidakule GöztepeNidakule Göztepe

Antakya’daki LEED Gold sertifikalı Palladium AVM ise bulunduğu tarihi doku ile bölgesel iklim koşullarının birlikte gözetildiği bir kurguya sahip. Yapının sürdürülebilirliğini tasarım girdilerinin başına koyan Ergün Mimarlık, doğal havalandırma, yerel malzeme kullanımı, konfor oranını belirleyen cephe tasarımı ile daha yaşanabilir mekânlar ortaya koymuş. Avlu ve teraslardan oluşan kurgu ile doğal havalandırma sağlarken, kullanıcıya, güneşten korunan serin açık mekânlar sunuluyor.

Palladium AVMPalladium AVM, Antakya

5 Haziran Dünya Çevre Günü mesajı

Tasarımlarında sürdürülebilirliği bir bütün olarak ele aldıklarına değinen Ergün Mimarlık ortaklarından Y. Mimar Eser Ergün, “Çevre dostu binalar tasarlarken, yapısal kriterler kadar ekonomik önlemleri de önemsiyoruz. Sürdürülebilirliği bir trend olarak görmekten ziyade, gelecek senaryolarına ve ihtiyaçlarına dair öngörüler ürettiğimiz sürdürülebilir bir tasarım bilinci yaklaşımıyla projeleri ele alıyoruz” açıklamasında bulundu.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :