Elastic House&Flat Projesi Finalde

mimarizm.com / 06 Eylül 2019
British Home Awards organizasyonu ve The Sunday Times’ın desteği ile düzenlenen mimari yarışma projesinde Cenk Özen Design Office’in (CODO) Londralı ortağı ile yaptıkları Elastic House&Flat projesi finale kaldı.

Kuşbakışı görünüm.

Proje Açıklaması

Her sene British Home Awards organizasyonu içerisinde İngiltere’deki konut krizine yeni çıkış yollarını sorgulamak için The Sunday Times’ın desteği ile mimari yarışma projesi düzenlenmektedir.

2019 yılında açılan yarışmanın aradığı cevapların başında, büyüyen aile yapısına ve farklı kullanım ihtiyaçlarına yanıt verecek bir çözüm önerisinin aranmasıydı. Aynı zamanda cephe ritmi açısından, geleneksel konut tipolojisi içinde kalan çevre ile yeninin uyumu konusu önemli bir diğer soruydu. Bir diğer önemli kriter ise, konut birimlerinin 130 metrekare inşaat alanı sınırı içinde çözülmesiydi.

Ana proje yaklaşımı olarak, klasik iki katlı İngiliz Sıra ev tipolojisini üç katlı bir yapıya yükselterek, farklı kullanımları içinde barınacağı alanlar oluşturmak tasarımın ana yaklaşımını oluşturmaktadır. Zemin katta giriş holü ile birlikte içerisinde galeri boşluğu olan bir yapı kurgusu ile çözmeye çalışılmıştır.

Giriş holü merdiven, tekerlekli sandalye, şarj odası ve küçük tuvaleti barındırırken, bakıma muhtaç bireyler için asansör alanı bırakılmıştır. Yaşam alanı, açık mutfak ile çözümlenmiş ve kullanıcı kişi sayısına göre mutfak ve yaşam alanı İngiltere standartlarına uygun tasarlanmıştır.

Kat Planları

Sıra evlerin birinci katı değişken planlamaya sahiptir. Yaşam alanı üzerinde bırakılan galeri boşluğu yapının prefabrik standart algısının dışına çıkması hedeflenmiştir.

Galeri boşluğuna bakan oda, yapıyı kullanacak kişi sayısına göre fonksiyonunda farklılık göstermektedir. Önerilen fonksiyonlar arasında, çocuk oyun odası, çalışma alanı, köşe de kalan konutlar için ise, eklenecek cam cumba ile yatak odasına dönüşmesi önerilmektedir.

Yapının ikinci katı yatak odası ve teraslara ayrılmıştır. Kişi sayısının az olduğu konut önerilerinde iki cepheli teras projeye hakimken, beş kişinin yaşaması planlanan yapıda arka teras ile ön cephede küçük balkonlar bulunmaktadır. Dört kişinin yaşadığı konut tipinde ise, ikinci katta kış bahçesi önerilmiştir.

Sokak görünümü

Perspektif

Konut yapıları, sıra ve tekrar rutinini zenginleştirmek için cephede malzemelerin doku ve renk değişimi ile sağlanmıştır. Malzemelerde radikal farklılıklar yerine, yenilikçi mimarinin izlerini taşıyan geleneksel malzemelerle yorumlanmıştır. Konut yapılarının yaşayacak kişi sayısına göre farklılaşan mimarisi de cephe ritminin oluşmasında pozitif katkı sağlamıştır.

Elastic House&Flat, yarışma sonucunda finale kalan üç proje arasında yer almıştır. Birinci proje halk oylaması ile seçilecek olup, oylama 11 Eylül 2019 tarihinde sonlanacaktır.

Proje oylamasına katılmak için tıklayın


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :