Eğlenceli Alışveriş Labirenti

Tuba Tellioğlu Şeren / 12 Ocak 2017
GAD Mimarlık imzası taşıyan Akmerkez Alışveriş Merkezi’ndeki Wepublic mağazası, tam ortasında yer alan devasa kaydırağı ve birbiri içine geçen labirent benzeri mekanlarıyla heyecan verici ve sıra dışı bir alışveriş deneyimi sunuyor.

“Mekanda tematik ve dekoratif değişiklikler yapmak yerine; esnek, heyecan verici ve canlı bir organizma gibi kendini dönüştürüp yenileyebilen bir mekan yaratmaya çalıştık” diyor GAD ekibi ve ekliyor: “Mağaza içini bir pasaj gibi düşünerek, onu içine girdiğinizde asla çıkmak istemeyeceğiniz eğlenceli bir labirente dönüştürdük.”

Tasarım ekibi, mağazanın iki ana güzergahında, ziyaretçileri doğrudan mağazanın 17 metre yüksekliğindeki atriumuna yönlendiren iki serbest giriş noktası yaratmış. Kaçınılmaz x-ray cihazına rağmen, insanda merak uyandıran bu giriş noktaları ziyaretçileri mağazadan içeri davet ediyor. Burada, ziyaretçilerin saniyeler içinde en üst kattan giriş katına inmelerini sağlayan spiral şeklinde devasa bir kaydırak yer alıyor.

Mağazanın tasarımı, geleneksel bir alışveriş merkezi deneyimi yerine mekanlar arası devamlılığın ve akışkanlığın öne çıktığı heyecan verici bir alışveriş deneyimi sunuyor. Dolayısıyla Wepublic, doğal ve akışkan bir yönlenme ile birbirine bağlanan sürprizli bir dizi mekandan oluşuyor. “Çeşitli eğrisel formlarla alışıldık ritmi, düzeni bozmaya ve ardışık algılama aracılığıyla sayıca fazla olan düğüm noktaları arasında sürekliliği ve hareketi sağlamaya çalıştık” diyor tasarım ekibi. 

Heykelsi fiber kalıp kolonların doğal, sade, natürel rengi; alışveriş merkezinin diğer alanlarındaki renk ve form kalabalığının tersine bir etki yaratmak için özellikle seçilmiş. Bu kolonlar arasında kurulan amorf bağlar; tekrar eden, monoton, homojen, sıkıcı, her yerde rastlanan, standart kolon düzenini ortadan kaldırıyor. 

Satış alanlarının mekan organizasyonu Universal Studio ve HMKM’ye, uygulama ise Yoo Mimarlık’a ait. 


 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :