Dosya Dergisi’nin 51. Sayısı Okuyucusuyla Buluştu

mimarizm.com / 21 Kasım 2022
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Dosya Dergisi’nin, “Başka bir dünya + başka bir mimarlık” başlıklı 51. sayısı yayımlandı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından hazırlanan Dosya Dergisi’nin 51. sayısı okuyucularıyla buluştu. Dosya Dergisi’nin “Başka bir dünya + başka bir mimarlık” başlığıyla yayınlanan 51. sayısı, Türkiye’de yetişip daha sonra farklı ülkelerde çalışan mimarların, yurtdışı deneyimlerini ve oradaki mimarlık ve dayanışma pratiklerini aktaran yazılardan oluşuyor.

51. sayının editörü T. Gül Köksal, okuyucuyu şu ifadelerle bilgilendiriyor: “Sadece Türkiye’de değil, dünyada da son zamanlarda artan bir şekilde mekân üretimi ve yeniden üretiminin başka yollarının düşünülmesi gerektiği tartışılıyor. Bu tartışmalar kimi zaman üretimi belirleyen politik-ekonomik bağlamın kökten dönüşmesi yönünde radikal müdahalelerle ya da sistem içinde daha iyi bir dünyayı inşa etmenin yolunun mümkün olduğunu düşünen bir ele alışla, kimi zaman da her iki olasılık arasında bir geçiş sürecinin inşası ile kurulması gerektiği yönünde süre gidiyor. Birbiriyle bazı zamanlarda kesişen, bazı zamanlarda da karşı karşıya gelen bu yolların gündem olmasını bu mevzuları dert edinen bir meslek insanı olarak hayli önemsiyorum. Hangi şekilde olursa olsun, mevcut üretim ve yeniden üretim pratiklerini teori ve praksiste eleştirel bir yolla tartışmaya açmak kayda değer. Bunları bir araya getirmek, oluşumlara alan açmak, deneyimlerin birbirinden öğrenmesine imkân tanımak, birbirlerine ve ilgi duyanlara bilgi-birikim aktarma ortamlarının kurulması da oldukça faydalı.”

Dosya 51. sayısına www.mimarlarodasiankara.org/dosya/dosya51.pdf adresinden ulaşılabilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :