"Depremde Zarar Gören Adıyaman Ulu Cami’yi Kepçeyle Yıkmak Kültür Bilmezliktir"

mimarizm.com / 15 Şubat 2023
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi; Kültür Turizm Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü depremden etkilenen tüm tarihi eserlerin, yapıların ve parçalarının korunması için acilen göreve davet ediyor.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi'nden yapılan açıklama:

"Acı haberlerin gelmeye devam ettiği deprem felaketinin 9. gününde, vatandaşlar yaşam mücadelesi vermeye ve yaralarını sarmaya devam ediyor. 

Deprem bölgelerinde incelemelerde bulunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, deprem bölgelerindeki tarihi mimari mirasın kültür bilmezlikle yok edildiğini bildirdi.

Deprem bölgesinde incelemelerini sürdüren ve konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Adıyaman’da tarihi ulu cami yerle bir olmuş kalanını da kepçeyle yıkıyorlar. Bu kültür bilmezliktir. Kültür Turizm Bakanlığı’nı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü depremden etkilenen tüm tarihi eserlerin, yapıların ve parçalarının korunması için acilen göreve davet ediyoruz” dedi.

Candan, Adıyaman şehir merkezinde bulunan camiye ilişkin şu bilgileri de verdi: “Dulkadiroğulları Beyliği zamanında yapılan cami daha sonra birçok kez onarım görmüştür. Caminin 1863 tarihinde yaptırıldığını gösteren kitabe minare kaidesinin doğuya bakan üst yüzeyinde bulunmaktadır. Aynı yerde altta kemer içinde bulunan bir başka kitabede caminin 1902 yılında restore edildiği anlaşılmaktadır. Tarihi eserleri ve mimari mirasımızı koruması gereken kurumlar bir an önce deprem bölgelerinde önlem almalıdır.”


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :