Çocukları Buluşturan Oyun Küpü

mimarizm.com / 29 Nisan 2021
Open Door Design Studio, Pakistan’ın Karaçi kentindeki özel bir konutun bahçesinde, üç ailenin çocukları için özgürce oynayabilecekleri bir köşe tasarladı. Ahşap Orman Jimnastiği adındaki proje, minimalist bir anlayışla çocukların hayal güçlerini yansıtacakları bir fon kuruyor.

Fotoğraflar: Open Door Design Studio

Her öğleden sonra oynamak için bahçede bir araya gelen çocuklar için, jimnastik salonlarındaki ekipmanlardan esinlenerek küçük bir oyun alanı tasarlandı. Çocukların tırmanmasına, zıplamasına, keşfetmesine ve eğlenmesine izin verecek, doku olarak yumuşak ve sağlıklı, aynı zamanda Karaçi’nin sıcak güneşi altında iyi havalandırılmış yapı, yalın ve basit bir kurguya sahip.

Bahçedeki ficus ağacının gölgesi ile korunan küçük bir köşe, güzel bir bitki dizisiyle çevrili proje alanı olarak değerlendirildi. Açıklık ve oyun atmosferi yaratmak için minimal malzemeler kullanılarak inşa edilmiş yapıda temel için beton bir baza, yapı ve zemin seviyeleri için ahşap ve plyboard, tırmanma duvarı ve salıncak için ip, taban için kum ve yumuşak mobilyalar için yerel el dokuması doğal elyaf kumaş kullanıldı.

Yapı temelde, duyusal keşiflere izin verecek biçimde zeminin yumuşak bir kum havuzu olduğu üç seviyeye ayrıldı. Birinci seviye, bir tüneli taklit ederek kumda çocuk boyu bir gezinme alanı kuruyor. Yukarıdaki seviyeler, bir kale gibi geleneksel orman spor salonlarını anımsatan bir ızgara biçiminde bir tırmanma duvarı ve en üst katta bir balkon ağaç evinin yan yana dizilmesi ile oluşturuldu. Duvarlardan biri, yukarı ve aşağı tırmanmanın farklı yollarına izin veren ipten yapılmış bir ağdan meydana geliyor. Oyun için son unsur ise girişte beyaz iple asılan küçük bir tahta salıncak. Çocuklar, çeşitli rotalar ve mekansal deneyimler yoluyla tüm bu farklı unsurların tadını çıkarabilirler.

Haber designboom’dan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :