Çağdaş Tasarım Detaylarına Sahip Ortak Çalışma Mekânı

mimarizm.com / 20 Mayıs 2021
IVY STUDIO tasarımı Spacial Office, Kanada’nın Montreal kentinde, güncel çalışma ihtiyaçları ve eğilimleri düşünülerek kurgulanmış esnek bir mekân sunuyor.

Fotoğraflar: Alex Lesage

Eskiden spor salonu ve güzellik salonuna ayrılmış iki alanın birleştirilmesiyle oluşturulan ortak çalışma mekânı Spacial Office, farklı boyutlarda kiralanabilir ofisler ve çeşitli ortak alanlar ile toplam 120 kişi için esnek bir çalışma ortamı sunuyor. Mekânın sadece ön cephede ve ana merdivende bulunan pencerelerle aydınlatılması, burayı hoş bir çalışma ortamına dönüştürmedeki en büyük zorluklardan biri olmuş. Bu sorun merdiven duvarına yeni cam tuğla açıklıklar eklenerek çözülmüş.

Tasarımı IVYSTUDIO'ya ait ofise girişte kullanıcıları bir resepsiyon karşılıyor ve üç konferans odası, bir banket ve bir dizi çalışma salonu buraya eşlik ediyor. Ortadan, tuğla duvarla ayrılan mekânın ikinci bölümünde ise mutfak, yemek alanı ve küçük gruplar için ideal özel kabinler bulunuyor. Bu alanların her ikisi de gayri resmi çalışma veya toplantılar için çeşitli seçenekler sunmak üzere tasarlanmış.

Resepsiyon masasının arkasındaki cam tuğla duvar, ofis içindeki müşterek alanları özel kiralanabilir ofislerden ayırmış. Camlı ön cepheden uzaklığı göz önüne alındığında, arka bölümü yapay aydınlatma armatürlerinden daha fazla aydınlatmak için ofisler, mekânın merkezine yerleştirilen tek bir çekirdek halinde yoğunlaştırmış. Çevredeki koridorlara mümkün olduğunca fazla güneş ışığı girmesini sağlayan toplam 20 tavan penceresi eklenmiş. Kapalı ofisler sabit ve sürgülü cam paneller ile kurgulanmış. Çıplak tuğla duvarlar, kumtaşı yer karoları ve koridorlara bol miktarda doğal ışık sızmasıyla, genel his bir açık avluda çalışmaya benzetilmiş.

Tasarımda mevcut binanın yapısal özellikleri ön planda tutulmuş. Eski tavan kirişleri, açık tuğla ve yeni inşa edilmiş duvarların tümü, içeride tutulan işlevler için dokulu boş bir tuval oluşturmak adına kirli beyaz bir kireç sıva ile kaplanmış. Girişteki karşılama bankosu, renkli çinko kaplama malzemesiyle dikkat çekerken her iki tarafta, konferans odaları ve stantlar aynı çinko çelik saclarla kaplanmış. Resepsiyonun hemen karşısına, etrafı bir çiçeklikle sarılı uzun bordo kadife bir banket yerleştirilmiş.

Diğer tarafta mutfak, Rosso Levanto mermeri ve nane yeşili dolapları ile mekâna benzer bir renk sıçraması katmış. Yuvarlatılmış paslanmaz çelik ada, alana yayılmış özel tasarımlı krom saksılarla benzer bir dil ile üretilmiş. Mutfak ve ofis alanı arasında bir dizi telefon kulübesi ve tuvalet bulunurken tüm sıhhi tesisat bloğu, siyah 2x2 seramik karolar ve uygun sıhhi tesisat armatürleri ile tek bir ünite olarak ele alınmış. Mekandaki tüm ek mobilyalar, açık gri terrazzo mermer zemin ile tezat oluşturacak şekilde siyah. Konferans salonlarında, televizyonlar birbiriyle uyumlu yuvarlak siyah aynaların önünde kamufle edilmiş ve her biri beyaz badanalı tuğla duvarı öne çıkarmak için arkadan aydınlatılmış. İki benzer bebek mavisi ayna, bölücü tuğla duvara arka arkaya yerleştirilerek, her taraftan görülebilen ana odak noktalarını oluşturmuş.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :