Boşluğu Yeniden Tanımlayan Mimari

mimarizm.com / 18 Şubat 2021
İspanya’nın gelişimini sürdüren üniversitelerinden biri olan Malaga Üniversitesi’nin yeni kurulan Güzel Sanatlar Fakültesi binaları, DJarquitectura tasarımı Avluda Devrim projesiyle birleştirildi.

Fotoğraflar: Jesus Granada, Nicolás Díaz, DJarquitectura

El Ejido Kampüsü büyümeye devam ederken farklı zamanlarda, farklı işlevlerle inşa edilmiş; fakat konumları itibariyle bir avlu tanımlayan üç yapı, yeni kurulan Güzel Sanatlar Fakültesi’ne ayrıldı. Özerk tasarımlara sahip ve zaman içinde eskiyerek köhneleşmiş görüntü sunan bu binalar ile avlunun yaratıcı pratikler içindeki öğrenci topluluğu tarafından yoğun kullanılması, bu alanın da yeniden tanımlanması ihtiyacını doğurdu.  

 

DJarquitectura ekibi tasarımda, mevcut boşluğun kendine has niteliklerini koruyarak mekanı bir bütün haline getirecek ve farklı kullanım potansiyelini de barındıracak bir yaklaşım izledi. Buranın imajını tümden değiştiren tasarım, mekanı fakültenin lobisi haline getiriyor. Mimarlarının söylemi ile “basit bir retorik ve karmaşık bir teknoloji” ile ortaya çıkan proje, hareket akışlarını, mekanlar arası bağlantı ve sürekliliği sağlıyor.

Tasarım, brüt beton bir strüktürü ve ona uyumlu biçimde yenilenen avlu zeminini kapsıyor. Zeminden yükselip bükülen, binaların farklı seviyelerine ulaşan ve böylece onları birbirine bağlayan bu yapı, sürekli ve spiral şeklinde gelişerek dış mekan kullanımının genişletilmesine imkan veriyor. Strüktür üzerinde değişik genişliklere sahip platformlar ve merdivenler de bulunuyor. Böylece boşluk, kullanıcılarının etkileşim içinde olacağı yeni bir mimari ile yeniden tanımlanıyor.

Haber metalocus’tan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :