Boom Tapınağı

mimarizm.com / 28 Aralık 2022
2022 Victoria Ulusal Galerisi Mimarlık Komisyonu adına Adam Newman ve Kelvin Tsang işbirliğinde tasarlanan “Boom Tapınağı” enstalasyonu, 2023’ün Ekim ayına kadar, Victoria Ulusal Galerisi’nin bahçesinde ziyaretçilere açık olacak.

Fotoğraflar: NGV, Sean Fennessy, Eugene Hyland

Partenon Tapınağı’nı yeniden tasavvuru olan Boom Tapınağı, Avusturalya’nın Melboune şehrinde yer alan Victoria Ulusal Galerisi’nin bahçesinde tanıtıldı. Atina'da yer alan Akropolis'teki küresel bir mimari simge olan Antik Yunan tapınağı Partenon, batı uygarlığının, demokrasinin ve mükemmelliğin zirve sembolüdür. Boom Tapınağı ise, bu yorumların eşliğinde, ikonik Partenon ve onun yaydığı kalıcı güzellik hakkındaki anlayışımızı da geliştirir nitelikte.

Melbourne merkezli mimarlar Adam Newman ve Kelvin Tsang tarafından tasarlanan ve orijinal binanın üçte bir ölçeğinde inşa edilen bu yılki komisyon, yapı yerel sanatçıların Kasım 2022 ile Ağustos 2023 arasında üç aşamalı bir süreçte yapacağı büyük ölçekli sanat eserleri ve duvar resimleri ile yavaş yavaş dönüşürken, izleyicileri zamanın tüm mimari üzerindeki etkisini düşünmeye davet ediyor. 

Yaklaşık iki bin yıl önce özgün yapıyı kaplayan renkli ve sanatsal süslemelerden ilham alan Boom Tapınağı, çağdaş sanatçılar Drez, Manda Lane ve David Lee Pereira’nin çiçek motiflerinden optik illüzyonlara kadar uzanan, dinamik ve göz alıcı tasarımlarla görücüye çıkıyor. 

Adını müziğin titreşimlerinden alan Boom Tapınağı, yaz dönemi boyunca çeşitli performanslar, programlar ve müzikler için bir topluluk buluşma yeri ve açık hava mekanı olacak.

Hellenic Museum Melbourne ile ortaklaşa sunulan programda, ziyaretçilere panel tartışmalarına katılmak, çeşitli performansları izlemek ve Akropolis'te sanal olarak yürünen bir VR deneyimlemek gibi olanaklar gibi sunuluyor. Partenon'un tarihsel ve kültürel önemi ve Yunan diasporası ile devam eden yankısı, dokuz aylık enstalasyon süreci boyunca şehrin farklı yerlerinde yer alacak çeşitli programlar ile de desteklenecek.

Haber ArchDaily'den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :