Baumit Life Challenge 2024 Sonuçlandı

mimarizm.com / 06 Haziran 2024
Baumit ev sahipliğinde gerçekleşen cephe yarışması Life Challenge’ta büyük ödülün sahibi Macaristan’ın Pécs kentinde yer alan Market in Pécs oldu.

Farklı kategorilerde projelerin yarıştığı cephe yarışması Baumit Life Challenge, 2014 yılından bugüne Avrupa’nın prestijli mimarlık ofislerinin katılımıyla düzenleniyor.

Dış cephe sıvaları ile farklı doku, form ve renk kombinasyonları oluştururken hayal gücü, tasarım ve ustalığı buluşturma hedefiyle düzenlenen yarışmada bu yıl Türkiye’den Balçova Cemevi projesi ‘Konut Dışı Yapı’ kategorisinde finale kaldı. Türkiye bu yıl yarışmaya 16 projeyle katılım gösterdi.

Baumit ürünlerinin yer aldığı cephelerin altı farklı kategoride değerlendirildiği yarışmada 13 farklı ülkeyi temsil eden jüri heyeti tarafından belirlendi. Jüri üyeleri arasında Türkiye’yi temsilen KG Mimarlık Kurucusu Kurtul Erkmen yer aldı.

Müstakil Ev kategorisinde Litvanya’dan Carnation street 4 projesi, Site-Konut-Apartman kategorisinde İspanya’dan NSA13 "TWPEAKS" projesi, Konut Dışı Yapı kategorisinde Slovenya’dan Kindergarten among mountains projesi, Termal Renovasyon kategorisinde Litvanya’dan Moxy Kaunas Center projesi, Tarihi Renovasyon kategorisinde Polonya’dan Children's Hospice Caritas projesi ve Dokusu ile Fark Yaratan kategorisinde Avusturya’dan VINO.TAKE projesi birinci seçildi. Life Challenge 2024’ün büyük ödülünü eve götüren proje ise Macaristan’ın Pécs kentinde yer alan Market in Pécs (Tamás GETTO, Gergely SZTRANYÁK, GETTOPLAN Bt.) oldu.

Halk oylamasının birincisi Türkiye’den çıktı

En güzel cephelerin görkemli bir törenle ödüllendirildiği  Life Challenge 2024, Slovenya’nın başkenti Ljubljana’daki Gospodarsko razstavišče isimli fuar merkezinde gerçekleşti. Yaklaşık 500 davetlinin olduğu gecede 300’den fazla proje yarıştı.

Bu yıl Türkiye’den NSMH Mimarlık imzalı Balçova Cemevi projesi ‘Konut Dışı Yapı’ kategorisinde halk oylamasında birinci, Office Istanbul Architects imzalı Zeytinli Ev projesi ise ‘Müstakil Ev’ kategorisinde halk oylamasında üçüncü oldu.

Avrupa genelinde düzenlenen yarışmanın gala gecesine Türkiye'den; Ali Osman Öztürk, Aslı Sekmen, Aydan Volkan, Büşra Al, Cem Sorguç, Durmuş Dilekçi, Ertuğ Uçar, Kemal Serkan Demir, Kurtul Erkmen, Manas Demirkesimoğlu, Orçun Ersan, Sevilay Uğur Çekim, Sibel Dolakay Bozer ve Şebnem Buhara davetli olarak katıldı. Davetli mimarlar, Baumit Türkiye ev sahipliğinde Slovenya’da üç gün süren mimari, kültürel ve gastronomi odaklı bir gezi gerçekleştirdi.

Avrupa’nın en iyi cephesi Market in Pécs seçildi

On yıldır Avrupa’nın en yaratıcı cepheleri için bir projeksiyon görevi gören Baumit Life Challenge’ın sonuçlarını değerlendiren Baumit Türkiye Pazarlama Müdürü Selin Tümer Ataoğlu; “Aralarında Türkiye’nin de olduğu Baumit’in faaliyet gösterdiği tüm Avrupa ülkelerini kapsayan yarışmada iki önemli projemiz yarıştığı ve halk oylamalarında önemli dereceler elde ettiği için çok mutluyuz. Bu yıl ödül alan proje içinse ayrı bir parantez açmak isterim. Konut dışı yapı kategorisinde yenilikçi tasarımı ve benzersiz özellikleriyle tüm beklentileri aşan Market in Pécs projesi, mimari mükemmelliğin zirvesini temsil ediyor. Proje, Macaristan'da bir Akdeniz kenti konumunda bulunan ve bir zamanlar Roma yerleşimi olan Pécs'in zengin tarihine adeta bir saygı duruşunda bulunuyor. Roma bazilikası ve Doğu çarşısından stilistik unsurları ustalıkla harmanlayarak gerçekten farklı bir mimari deneyim yaratıyor. Tarihi ve kültürel etkilerin bu uyumlu birleşimi sadece estetik çekiciliği artırmakla kalmıyor, aynı zamanda Pécs halkı için işlevsel, hareketli bir merkez olarak hizmet veriyor” dedi.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :