Başka Bir Atölye’den Gündelik Hayat Deneyimleri Sözlüğü 

mimarizm.com / 26 Kasım 2018
Başka Bir Atölye tarafından güncellemeye açık bir çalışma olarak hayata geçirilen Gündelik Hayat Deneyimleri Sözlüğü, kamu yararını dert edinen ve bunun için üreten herkesin katkılarını bekliyor. Yeni versiyon için sözcüklerinizi ve eşlik eden görselleri 15 Ocak’a kadar iletebilirsiniz.

Ağırlıkla mimarlardan oluşmakla birlikte, farklı disiplinlerin katılımına açık bir inisiyatif olan Başka Bir Atölye (B1A), "Gündelik Hayat Deneyimleri Sözlüğü" ile sık kullandığımız anlamlandırılmış sözcüklerin başkalarıyla yer değiştirdiğinde bunların etkilerini deneyimlemeyi amaçlıyor. Atölye'nin sözlüğün ortaya çıkma süreci ve yapısı ile ilgili kaleme aldığı metin şöyle:


“...Ama sözlerdir bütün kargaşa ve belanın kaynağı. Şimdilerde bizden sözlerin sadece bir tek şekilde, işaretler olarak işe yaradığını düşünmemiz isteniyor. Felsefecilerimiz, bazıları en azından, bir sözcüğün (cümlenin, önermenin) sadece bir tek anlamı olduğu, rasyonel zekâ tarafından korunabilecek bir olguya işaret ettiği, mantıksal olarak sağlam ve ideal olarak da nicelikselleştirilebilir olduğu zaman bir değeri olduğuna inandırmaya çalışıyorlar bizi…”
Ursula K. Le Guin, Karanlığın Sol Eli, Ayrıntı Yayınları, Nisan 2017, İstanbul, s. 145.

“...Gündelik durumların keşfi, gündelik olan içinde, akılcılaştırıcı veya planlayıcı bir kuruma bağımlı olmayacak bir müdahale kapasitesini, bir değişim (yeniden örgütlenme) olanağını varsayar. Böyle bir praksis, gerek kavramsal çözümleme ile, gerekse "toplumsal-çözümlemesel" deneyimlerle oluşturulabilir...”
Henri Lefebvre, Modern Dünyada Gündelik Hayat, Metis Yayınları, Temmuz 2007, İstanbul, s. 204.


Neden bir sözlük?

Resmi TDK (Türk Dil Kurumu) Sözlüğü’nün ideolojik yönünün ağır bastığı, sivil sözlük Vikipedi’ye (Wikipedia) erişimin kısıtlandığı bir ülkede söz/cük üzerine düşünmek kaçınılmaz oluyor. Hayatın içinde biliyoruz ki sözcükler kullananları için de çoğu kez farklı anlamlar taşıyor.

Yukarıda Ursula K. Le Guin’den yaptığımız alıntıda da geçtiği gibi, sözcükler anlamın ötesinde gündelik hayatımızı büyük ölçüde rasyonalize ediyor ve düşünce biçimimizi, deneyimlerimizi etkiliyor. Bu farkındalıkla Başka Bir Atölye olarak, Kasım 2018’de “Deneyim” temalı TÜYAP Sanat Fuarı’nda düzenlenen ve ardından internet ortamına taşınan, gündelik hayat deneyimlerimizle ilişkili sözcüklerin yer aldığı görsel bir sözlük oluşturduk.

Neden gündelik hayat deneyimleri sözlüğü?

Gündelik hayat, siyasal alandaki iktidar ilişkilerini her geçen gün yeniden üretir ve bunu bir ritim halinde sürdürür. Henri Lefebvre otuz yılı aşkın bir süre bunun üzerine düşünmüş ve “The Critique of Everyday Life” (Gündelik Hayatın Eleştirisi) isimli üç ciltlik eser ile bu çalışmalarını yayımlamıştır. Türkçeye de çevrilen bu eser, dünyada hakim olan kapitalist üretim ilişkilerinin gündelik hayatımızı nasıl ele geçirdiğini irdeler.

Gündelik hayat bir üretim biçimi olduğu gibi, aynı zamanda tekrarlama/rutin gücü ile toplumu yönlendirme biçimidir de. Çalışmanın ve boş vaktin, özel ve kamusal olanın, modern kapitalist toplumdaki diyalektik ilişkisi ancak gündelik hayatı çözümlediğimizde görünür olabilir. Bu bilgi aynı zamanda insan evladını kendine, doğaya, topluma yabancılaştıran sistemi dönüştürme konusunda da ilham vermektedir. Tam da yukarıda Lefebvre’in alıntısının geçtiği eserde olduğu gibi, “...devrim sadece ekonomik, politik veya ideolojik bir düzlemde tanımlanmaz; asıl amacı gündelik hayatın ortadan kaldırılmasıdır. Meşhur geçiş dönemine gelince, o da yeni bir anlam kazanır. Geçiş dönemi gündelik hayatı reddedecek ve onu eritmek, dönüştürmek üzere yeniden düzenleyecektir...” (s. 48)

Nasıl bir sözlük?

Gündelik Hayat Deneyimleri sözlüğü ile düşünce sınırlarımızı görebilmeyi, farklılaştırmayı, sık kullandığımız anlamlandırılmış sözcüklerin başkalarıyla yer değiştirdiklerinde etkilerini deneyimleyebilmeyi amaçladık.

Sözlükte, anlamı ile düşünce biçimimizi etkileyen sözcükleri, görselleri ve yazılı ifadeleriyle birlikte derledik. Metnin ve görselin yan yanalığının, çatışmasının, birlikteliğinin, dilin akışkan ve yaşayan yapısı ile daha ilintili olduğundan yola çıkarak, görsellerin, şaşırtan - değiştiren - ters yüz eden - koruyan etkisinin sözlüğe önemli bir katkı yapacağını öngördük.


Sözlüğü yine bir atölye biçiminde, Başka Bir Atölye olarak zaman zaman kesiştiğimiz, toplum/halk yararına çalışan, kâr amacı gütmeyen oluşum, kurum ve kişilerden aldığımız katkılarla kolektif olarak hazırladık. Sözlükte, Başka Bir Atölye'nin çevresi nedeniyle mimarlık dünyasından epey sözcük olmakla birlikte, olabildiğince geniş bir perspektiften katkı alma arzusu taşıdık ve çok yere haber saldık.

Yeni yazarlara açık çağrı

Nihayetinde Gündelik Hayat Deneyimleri Sözlüğü ucu açık bir çalışma. Bu nedenle 3 ayda bir güncellemeye açarak, düzenli revizyonlar yapmak istiyoruz. 2019 yılının erken bir versiyonu için, 15 Ocak’a kadar sözcüklerinizi ve eşlik eden görsellerinizi e-posta adresimize yollayabilirsiniz.

Sözlüğün Kasım 2018 versiyonundaki mevcut sözcükleri de yenilemek isteyebilirsiniz. Görsel konusunda sıkıntı duyarsanız, Başka Bir Atölye görselleştirme konusunda destek olacaktır. Kamu yararını dert edinen ve bunun için üreten herkes sözlük yazarı olabilir. Katkılarınızı bekliyoruz...

*

Başka Bir Atölye hakkında:

Başka Bir Atölye (B1A) ağırlıkla mimarlık disiplininden gelen kişilerden oluşmakla birlikte, mimarlık dışındaki disiplinlerin de katılımıyla sınırı tartışmaya açar. Çünkü sınırlar insan icadıdır ve mekan üretimi sadece mimarların meselesi değildir. Atölye sadece sınırları değil, sınırlarla çok yakından ilişkili olan sınıf, mülkiyet, adalet, eşitlik, ekoloji, cinsiyet, türler, doğa, eğitim ve diğer tüm toplumsal bağlamları da yer-mekan üzerinden tartışmaya açar.

2011'de çalışmalarına başlayan ve 2015 Eylül'ünde Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü ile organik bağlarla yola çıkan Başka Bir Atölye, mimarlık eğitim ortamının birey-toplum üzerindeki etkilerini dert edinir.B1A aktivisttir, daha iyi, eşit, adil ve özgür bir dünya için ortaklıklar kurar, kesiştiği gruplar vardır, imkanlarını onlarla paylaşır, birlikte eyleme geçer. Hayatın gündelik sıradan şeylerden ibaret olduğunu düşünerek parçası olduğu veya gözlemlediği yereli araştırır, yerelden gelen talep üzerine yerele hizmet eder. Başka bir dünya yolunda başka bir mekan algısı ve üretimini düşler, araştırır, deneyler.

2018 Eylül'ünden itibaren güncellenerek çok disiplinli üretimlerini sürdürmekte olan B1A, ilkeleri doğrultusunda farklı gruplarla kesişmekte, ortak çalışmalar yapmaktadır.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :