Bahçeşehir'de Swanke Hayden İmzalı Bir Mahalle

mimarizm.com / 06 Ocak 2016
Gayrimenkul sektörü markalarından Polatyol tarafından Bahçeşehir’de geliştirilen Eston Şehir Mahallem projesi, dünyanın önde gelen mimarlık ofislerinden Swanke Hayden’in imzasını taşıyor.

Az katlı ve yeşille iç içe tasarlanan proje, ekolojik duyarlılığı gözeten, sürdürülebilir, verimli ve yaşam kalitesini ön planda tutan mahalle konsepti çevresinde oluşturulmuş.

Eston Şehir Mahallem, Bahçeşehir'de nefes alınacak bir atmosfer yaratmayı amaçlıyor. 68 dönüme yayılan projenin 47,5 dönümü açık alan olarak tasarlanmış. Bu alanın 26 dönümü ise yeşil alandan oluşuyor. Özgün tasarımlı farklı konut tipleri, canlı açık hava mekânlarıyla komşuluk ilişkilerini destekliyor. Bunu yaparken mahremiyetten de ödün vermiyor. Her biri bahçeli, teraslı veya balkonlu olan dairelerin pencereleri, gün ışığını en fazla alacak şekilde yerden tavana kadar yükseliyor. Projede kapalı otoparklar her bloktan ulaşılabilecek şekilde tasarlanıyor. Otopark girişleri, sitenin dış kabuğundan verilerek ve çocuklara özgür ve güvenli bir mahalle ortamı sunuluyor.

‘Doğal vadiyi bir park olarak hayal ettik’

Proje, Swanke Hayden Connell Architects tarafından tasarlanmış. Swanke Hayden Türkiye Direktörü Özge Saka, Eston Şehir Mahallem’in kendileri için de özel bir proje olduğunu ifade ederek şunları söylüyor:

"Londra ofisimizle kurduğumuz güçlü işbirliğiyle Bahçeşehir'de güzel bir projeye imza attık. Elimizde bir vadi vardı, onu ekolojik duyarlılığı gözeten, sürdürülebilir, verimli ve yaşam kalitesini ön planda tutan bir mahalleye dönüştürdük. Eston Şehir Mahallem projesini tasarlarken arazinin doğal vadi yapısını, proje sakinlerini bir araya getirecek bir park olarak hayal ettik. Vadiden konut birimlerine sızan kılcal yeşil kollar, tüm yerleşimi birbirine bağlarken projenin hatlarıyaya ve bisiklet yollarını oluşturuyor. Böylelikle site içi sosyal hayat, araç trafiği sebebiyle kesintiye uğramıyor ve peyzaj çeşitliliği sağlanıyor."


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :