Avi Friedman İstanbul’daydı

mimarizm.com / 27 Nisan 2017
McGill Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Avi Friedman, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Manyezit Yapı Paneli üreticisi Modelpan’ın düzenlediği konferans için İstanbul’a geldi. Prof. Friedman, 24-26 Nisan 2017 tarihleri arasında Özyeğin Üniversitesi kampüsünde öğrenci, akademisyen ve mimarların katılımıyla gerçekleştirilen workshop ve konferansta geleceğin konut tasarımını anlattı.

Dünyanın sayılı mimarlarından Prof. Avi Friedman, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Manyezit Yapı Paneli üreticisi Modelpan’ın düzenlediği konferans için İstanbul’a geldi.

World Habitat Ödülü’nün de sahibi olan McGill Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Avi Friedman, 24-26 Nisan 2017 tarihleri arasında Özyeğin Üniversitesi kampüsünde öğrenci, akademisyen ve mimarların katılımıyla geleceğin konut tasarımını anlattı. Uygulamacı mimar Prof. Friedman, “Sınırlandırılmış Kutular Dışında Konut Fikirleri; Büyüme ve Değişim için Tasarım” konulu bir workshop gerçekleştirdi. Ayrıca Bomontiada – ATÖLYE’ de workshop ile aynı başlıklı bir de konferans yapıldı. Prof. Friedman, konut tasarımıyla ilgili dünyadaki en yenilikçi fikirleri ve gelişmeleri katılımcılarla paylaştı.

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Hacıhasanoğlu, esnek planlanmış konutlar konusunda çok önemli bir akademisyen ve araştırmacıyı ağırladıklarını belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:  “Prof. Friedman’ ın esnek, adapte edilebilir konut araştırmalarında elde ettiği sonuçları öğrenciler, mimarlar ve akademisyenler paylaşması, yapı sektörünün büyüme ve gelişmede öncü olduğu ülkemiz açısından çok önemli bir etkinlik ve kazanım olmuştur. Üniversitemiz ve fakültemizin uluslararası düzeyde işbirlikleri ile sektörün AR-GE öncülerinin araştırmalarının sonuçlarını izleme ve tartışma olanakları, yapı sektöründeki tüm paydaşların ufkunu açarak, ülkemizin yapı sektöründeki AR-GE etkinliklerine de hız kazandıracaktır.”

Modelpan Genel Müdürü Sibel Hızlan

Workshop’un açılışında bir sunum yapan Modelpan Genel Müdürü Sibel Hızlan da günümüzde binalara fazla yük oluşturmaması ve yalıtım özellikleri içermesi açısından yeni yönetmeliklere uygun yalıtım özellikli panellerin öne çıktığını belirterek, artık inşaatlarda binaya yük getirmeyen hafif, esnek ve yalıtım özellikli malzemelere ağırlık verildiğini söyledi.  

Öğrenciler üç gün süren workshopta Modelpan Manyezit Yapı Levhası’nı projelerinde kullanma imkanına da sahip oldular. Öğrenciler, yapı malzemelerinin mimari tasarımdaki önemini deneyimleyerek görme fırsatını buldular. 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :