Arup'tan Madrid'i Canlandıracak Rapor

Gizem Şahin / 18 Aralık 2015
Arup'un Foresight + Research + Innovation takımı ve Madrid yerel yönetiminin Sürdürülebilirlik ve Masterplan ile Peyzaj mimarları takımlarından oluşan bir ekip, kentteki iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini önlemek amacıyla yapılabilecekler üzerine kılavuz niteliğinde bir rapor hazırlamış.

Madrid + Natural isimli rapor, kentin yapılı çevreden kaynaklı hava kirliliği, kuraklık, sıradışı yükseklikte hava sıcaklığı ve yerel biyolojik çeşitliliğin azalması gibi sorunlarına doğa kaynaklı çözümler öneriyor. 


Yeşil duvarlar

Öneriler arasında yapıları termal dalgalanmalar ve aşırı hava koşullarından korumak, karbon ayak izini azaltmak ve kullanılmayan sosyal altyapıyı güçlendirmek için yeşil kent örtülerinden oluşan bir altyapı sistemi kurulması öne çıkıyor.


Mevcut altyapının yeşillendirilmesi

Bu yeşil altyapının oluşturulabilmesi için yeşil duvarlar, sürdürülebilir çatılar, mevcut alt yapıların yeşillendirilmesi, sokakların ağaçlandırılması, nehir akışlarının kontrolü, geçirgen yüzeyler, kentsel tarım, mevsimsel gölge elemanları, su elemanlarıyla mikroklima etkisi yaratılması, sürdürülebilir drenaj sistemlerinin uygulanması, çatıların beyaza boyanması gibi yöntemler öneriliyor. 


Su elemanlarıyla mikroklima etkisi


Yeşil Çatılar


Kent Tarımı

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :