Arter'de Çevrimiçi Etkinlikler

mimarizm.com / 02 Temmuz 2020
Gerekli sağlık tedbirleriyle 16 Haziran'da yeniden ziyarete açılan Arter'in çevrimiçi etkinlikleri Temmuz ayında da devam ediyor.

Sigmar Polke, Patates Ev, 1967, Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Sanat etrafında buluşmanın birleştirici gücüne odaklanan Arter'in çevrimiçi turları, sergilere uzaktan erişim sağlayarak her hafta rehber eşliğinde belirli temalar etrafında oluşturulan farklı eser seçkileri sunmayı amaçlıyor.

Katılımcıların yapıtları kendi hayat deneyimleriyle ilişkilendirerek yorumlamalarını teşvik eden bir yaklaşım benimseyen çevrimiçi turlar her Cuma 18:30–19:15 saatleri arasında gerçekleşecek.

Çevrimiçi rehberli turlara katılım ücretsizdir. Diyalog ve tartışmaya daha fazla zaman tanımak için sınırlı katılımcıyla düzenlenecek turlar rezervasyon gerektirir.

Sergi Programı:

Evden Anlat, Her Pazartesi 19:00

Fiziksel mekânlarda bir araya gelemediğimiz sosyal mesafelenme döneminde Arter Öğrenme Programı ekibi, her katılımcının evinde bulunan birer sanat yapıtını veya nesneyi diğer katılımcılara anlatmasını temel alan çevrimiçi buluşmalar düzenliyor. Sanat etrafındaki diyaloğu ev ortamında da sürdürmeyi amaçlayan bu buluşmalarda, katılımcıların seçtikleri yapıt veya nesnelere ilişkin kısa anlatımlarını takiben bu paylaşımlar üzerine toplu bir sohbet gerçekleştirilecek.

Amikam Toren, Basit Kırıklar II, 1975, Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Eksik Parçayı Tamamla, 4 – 25 Temmuz Cumartesi 11:00

6-9 yaş aralığındaki çocuklar için düzenlenen bu çevrimiçi atölye, Arter Koleksiyonu’nda yer alan, gündelik malzemelerle ve tamamlama eylemiyle ilişkilenen yapıtlardan ilham alıyor. Atölye çalışmasında ele alınacak yapıtları yaşadıkları çevreden yola çıkarak yorumlamaya davet edilen çocuklar, doğada karşılaştıkları malzemeleri, sezgileri ve hayal güçleriyle tamamlayarak onlara yepyeni bir görünüm kazandıracaklar.

Atölyede kullanılacak malzemeler: resim kâğıdı, farklı büyüklükte yapraklar ve taşlar, yapıştırıcı, bant, makas, kuru boya kalemleri

Aslı Çavuşoğlu, Taşlar Konuşuyor, detay, 2013, Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Ekrandaki Ben, 11 Temmuz Cumartesi 11:00

4-6 yaş aralığındaki çocuklara yönelik bu çevrimiçi atölye, katılımcılarını Arter’in güncel sergilerinde yer alan otoportreleri keşfetmeye çağırıyor. Teknoloji ve sanat ilişkisi üzerine bir sohbetle başlayacak çalışmada, çocuklar ekrandaki görüntülerinden yola çıkarak çizgileri, renkleri ve sanatın yaratıcı olanaklarını kullanırken, bir yandan da yetişkin eşlikçilerinin desteğiyle suluboya otoportrelerini üretecekler.

Atölyede kullanılacak malzemeler: resim kâğıdı, siyah keçeli kalem, kurşunkalem, silgi, suluboya

Ayşe Erkmen, Becerikli, 2019, Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Geçmiş Ne Renktir?, 18 Temmuz Cumartesi 11:00

7-11 yaş aralığındaki çocukların katılımına açık olan bu çevrimiçi atölye, Arter Koleksiyonu’ndan seçili yapıtlardan yola çıkıyor. Siyah beyaz fotoğrafları temel alan yapıtlar aracılığıyla çocuklar önce hafıza, geçmiş ve arşiv kavramları üzerine sohbet edecekler. Katılımcıların kendi aile arşivlerinden seçtikleri bir fotoğrafın siyah beyaz fotokopisini renklerle buluşturacakları atölyede, çocuklar geçmişe yepyeni bir gözle bakmaya davet edilecek.

Atölyede kullanılacak malzemeler: sevdiğiniz bir fotoğrafın siyah beyaz fotokopisi, resim kâğıdı, makas, yapıştırıcı, boya kalemleri, gazete ya da dergi sayfaları

Seza Paker, İsimsiz, 1981, Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :