Antalya Yöresel Ürünler Pazarı

mimarizm.com / 09 Mayıs 2018
PDG Mimarlar tarafından, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antepe için tasarlanan Antalya Yöresel Ürünler Pazarı, birbirine açılan sokakları, büyük ortak meydanları ve her köşesinden erişime izin veren yapısıyla klasik anlayışın dışında tüm bu kullanımı tek bir çatı altında toplayarak yeni bir pazar anlayışı sunuyor.

PDG Mimarlar, organik ürün yetiştiricilerinin desteklenmesi ve ürünlerin ilk elden halka ulaştırılması açısından Türkiye'de bir ilk olan Antalya Yöresel Ürünler Pazarı'nın tasarımını üstlendi.

Toplam 3200 m²’lik bir alana yerleşen pazarın tasarımında, organik formuyla bölgenin sıradağlarla çevrelenmiş doğal yapısını anımsatan yekpare çatı örtüsünü tercih eden mimarlar; çatının, kullanıcıları farklı birçok doğrultudan yapının içine alarak, üzerini örttüğü bu alanda buluşturmayı hedeflemiş.

Antalya Yöresel Ürünler Pazarı
Antalya Yöresel Ürünler Pazarı

Bu korunaklı alanla her mevsim sağlıklı bir kullanıma olanak veren çatı ile ayrıca, doğal ışığın mekân içine alınması artırılarak hava sirkülasyonu kuvvetlendirilmiş.

Antalya Yöresel Ürünler Pazarı

Antalya Yöresel Ürünler Pazarı

Organik gıda ürünlerinin yanı sıra Türkiye’nin farklı bölgelerine ait yöresel tekstil ürünlerinin de satışlarına yer verilecek Antalya Yöresel Ürünler Pazarı’nda, 5-20 m² arasında değişen boyutlarıyla 76 adet dükkân konumlandırılmış. Her dükkân için kendine ait depo ve özel ürünler için soğuk hava depoları tasarlayan PDG Mimarlar, ortak alanlara ziyaretçiler için yeme-içme ve yönetim birimlerini yerleştirmiş.

Antalya Yöresel Ürünler Pazarı

PDG Mimarlar kurucu ortağı Murat Şahin, Antalya Yöresel Ürünler Pazarı’nın, yapısıyla yöresel ürün üreticilerinin desteklenmesi ve ürünlerin ilk elden halka ulaştırılması açısından oldukça önemli olmakla birlikte, Türkiye için bir ilk örnek teşkil ettiğini belirtiyor.


İlişkili Haberler
İlgili İçerikler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :