Altınbaş Üniversitesi Öğrencisinin Otel Projesi’ne Mansiyon

mimarizm.com / 28 Aralık 2021
İstanbul Kültür Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü tarafından düzenlenen "MEKAN 2021 İç Mimarlık Öğrencileri Ulusal Bitirme Projeleri Yarışması"nda, Altınbaş Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü öğrencisi Çağlar Lampir mansiyon almaya hak kazandı.

Her sene düzenlenen Ulusal Bitirme Projeleri YarışmasıMekan 2021’de ön elemeyi geçerek finale kalan Altınbaş Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü öğrencisi Çağlar Lampir, hazırladığı ‘otel projesi’ ile finale kalarak Mansiyon almaya hak kazandı.

Porsche otel olsaydı nasıl olurdu?

Bitirme projeleri kapsamında çok sayıda üniversitenin katıldığı yarışmada, İzmir Konak’ta yer alan SGK Dinlenme ve Eğitim Tesisi binası, şehir oteli projesi olarak yeniden işlevlendirildi.

Yarışmada mansiyon kazanan Çağlar Lampir, proje teması olarak Porsche Taycan’ı seçtiğini belirtti. İşe Porche, bir otel olsaydı nasıl olurdu diye hayal ederek başladığını söyleyen Çağlar Lampir, “Yapının, cadde ve denize bakan cepheleriyle 7 katlı ve avlusu bulunan bitişik nizam bir yapısı mevcut. Kültür, turizm ve iş insanlarını hedef alarak, onların ihtiyaçşlarınoı gözönünde bulundurarak mekanın gereksinimlerini oluşturdum. Çeşitli konseptler ve tasarım dilleri referans olarak kullandım. Tasarlanan mekanın bir marka oteli olmaması da belirli bir düiünce ve tasarım özgürlüğü sağladı. Böylece bir otomobilin aerodinamik yapısı, aydınlatma ve hava kanalları referans alınarak Porsche’nin tasarım dilinin nasıl bir mekana dönüştürülebileceğini göstermeye çalıştım.” dedi. Çağlar Lampir, tasarım sürecinde ana başlıkların, ‘’Otomobile baktığımızda ne görüyoruz? Ne hissediyoruz? Otomobildeki parametrik bütünlüğü mekanda içgüdüsel referanslarla nasıl sağlarız? Sorularına yanıt vermeye çalıştığını ifade etti.

Projenin danışmanlığını yapan Doç. Dr. Osman Arayıcı da, “Mesleki anlamda teori ve pratiğin iç içe geçtiği bu tip yarışmaların, öğrencilerin bu tecrübeyi yaşamaları açısından çok önemli olduğunu vurguladı.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :