Almanya'dan Yepyeni Filmler: Kayıp Masallar

mimarizm.com / 01 Aralık 2020
İstanbul Modern'in bu yıl 12. yaşını kutlayan Kayıp Masallar başlıklı, Almanya'dan Yepyeni Filmler seçkisi 6 Aralık 2020 tarihine kadar çevrimiçi olarak izlenebilir.

İstanbul Modern Sinema’nın Goethe-Institut Istanbul işbirliğiyle ve Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla düzenlediği Almanya'dan Yepyeni Filmler seçkisi bu yıl 12. yaşını kutluyor. Çoğu Türkiye’de ilk kez gösterilecek ve çevrimiçi gerçekleşecek yedi filmden oluşan programın başlığı Kayıp Masallar. Seçki, fantastik hikâyelerden şehir efsanelerine uzanıyor. Bazı filmler masal gibi bir ton taşırken, bazıları gerçek olaylardan yola çıkarak tarihi veya gerçekleri sorguluyor.

Kayıp Masallar’ın öne çıkan filmleri arasında; Yamyamların Zamanı (Zeit der Kannibalen) filmiyle 2015 yılındaki programa konuk olan Johannes Naber’in yönettiği, Alman hükümeti ile istihbarat teşkilatının Irak savaşındaki rolünü gerçek hikâyeden uyarlayan kara komedi tarzındaki ajan filmi Kod Adı Curveball  (Curveball); sinema yönetmeni, çağdaş Alman tiyatrosunun da önemli isimlerinden Christoph Schlingensief’in 40 yıllık sanat hayatını arşiv görüntüleriyle aktaran belgesel Sessizliği Yırtan Çığlık (In das Schweigen Hineinschreien); Schlingensief’in 1986 yapımı, Tilda Swinton, Udo Kier gibi oyuncuların doğaçlama yaptığı, kıyamet sonrası bir adada geçen ve dramatik fotoğraflarıyla dikkat çeken filmi Egomani (Egomania - Insel ohne Hoffnung) bulunuyor. Programda eğlenceli bir aile filmi de yer alıyor: geçen yıl Berlinale’de Generation Kplus bölümünün açılışını yapan, Erik Schmitt’in ilk uzun metrajı Cleo, filmle aynı adı taşıyan karakterinin fantastik macerasını anlatırken, izleyiciyi Berlin şehrinin 800 yıllık tarihinde renkli bir yolculuğa da çıkarıyor.

Ayrıntılı bilgi ve filmlere kayıt olmak için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :