“Afetlere Karşı Dirençli Şehirler için Fikir Maratonu” Sonuçlandı

mimarizm.com / 11 Eylül 2023
MİMARDER, Şehirli Derneği ve İstanbul BTC iş birliğinde düzenlenen "Afetlere Karşı Dirençli Şehirler için Fikir Maratonu" Yarışması sonuçlandı.

Mimarlık Araştırmaları Derneği (MİMARDER), Şehirli Derneği ve İstanbul Üniversitesi Blokzincir Teknolojileri ve İnovasyon Merkezi (İstanbul BTC) iş birliğinde düzenlenen "Afetlere Karşı Dirençli Şehirler için Fikir Maratonu" yarışmasına toplam bireysel ve grup olarak toplamda 98 katılım başvurusu yapıldı. Tam gün süren etkinlik programına katılım gösteren farklı meslek gruplarına ve niteliğe sahip 60’ın üzerinde katılımcı gruplara ayrılarak şehirleri afetlere karşı dirençli hale getirmek için fikir ürettiler.

Gruplar geliştirmiş oldukları fikirleri hazırlamış oldukları görsel temsillerle ve kendileri ile paylaşılan sunum formatına uygun bir şekilde hazırlayarak juriye sundular. Fikir maratonu kapsamında geliştirilen fikirler, yarışma formatında sunularak interdisipliner yapıda uzmanların yer aldığı geniş bir juri heyeti tarafından değerlendirildi. Geliştirilen projeler arasında jüri değerlendirmesi sonucunda ilk üçe giren proje grupları ödüllendirilmelerinin yanı sıra birinci projenin uygulanma aşamasına gelmesi için mentörlük desteği sağlanacaktır.

Yarışma jüri ekibinde yer alan isimlerı: Mikdat Kadıoğlu, İTÜ Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü; Mehmet Küçükmehmetoğlu, İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı; Fatih Terzi, İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi; Burak Pak, Altering Practices for Urban Inclusion Research Group (Alt_Shift), Belçika; Esra Çetin, AFAD İstanbul İl Müdürlüğü Temsilcisi; Ömer Kars, İHH Afet Yönetimi Başkanlığı; Hilal Savcı, SANKO Holding, Temko A.Ş. Genel Müdürü; Ahmet Gün, MİMARDER Yönetim Kurulu Üyesi; Murat Acar, Şehirli Derneği Yönetim Kurulu Üyesi; Emre Akadal, İstanbul BTC

Jüri değerlendirmesi sonucunda 6 grubun ödül kazanmasına karar verildi.

Ödül Dağılımı

Birincilik Ödülü: Asude Sena BOZOK, Betül YALMAN, Gizem Can HORLU, Firdevs ALTUNTAŞ, Ubeydullah YAŞAR

İkincilik Ödülü: Betül UÇKAN, Elif Nur MUŞTU, Fatma GÜLTEKIN, Soner KANAL

Eşdeğer Üçüncülük Ödülü

- Kübra BAKAN, Mürvet BAYRAM, Merce ÇILTAŞ ÇATALBAŞ, Pelin TEZCAN, Burak ALTUNSU

- Zülal AYDIN, Fatma ÇELEBI, Ayşegül ÇOBAN, Seren KARA, Ayşe AYGÜN

Eşdeğer Mansiyon

- Şeyma GENÇOĞLU, Hilal ÇAKIR, Mehmet Fatih KALA, Tahsin BÜYÜKYAVUZ, Seçkin SAĞLAM

- Barış Aksan, Osman Arif Kurtuluş, Muhammed Ali Aykanat, Tuba Ersoy, Beyza Erdoğan

Etkinlik çıktılarına dair çalışmaların sergileneceği bir sergi kurulumu hazırlığı yapılmaktadır. Etkinlik çıktılarının paylaşımına dair sergi ve etkinliğe dair ödül töreninin Ekim ayında İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Yerleşkesi’nde yapılması planlanmaktadır. İlgili etkinliğe dair detaylar önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacaktır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :