4. İstanbul Tasarım Bienali Beyoğlu’nda Gezilecek

mimarizm.com / 04 Nisan 2018
Tüm yıla yayılan programıyla süreç odaklı bir platform oluşturmayı hedefleyen "Okullar Okulu" temalı 4. İstanbul Tasarım Bienali'nin sergi mekânları belli oldu. Beyoğlu'nda altı mekânda yer alacak bienalin yapım sürecinde atılan adımlar, internet sitesinden takip edilebilecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, VitrA sponsorluğunda düzenlenen 4. İstanbul Tasarım Bienali, 22 Eylül - 4 Kasım 2018 tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak.

Beyoğlu bienalle yeniden canlanacak!

Jan Boelen küratörlüğünde, Okullar Okulu temasıyla gerçekleştirilecek bienalin sergileri, İstanbul’un en canlı ve çeşitliliğiyle zengin semtlerinden Beyoğlu’nda bulunan altı farklı mekâna yayılıyor.

Bienal sergileri bu yıl Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X Istanbul’da gerçekleştiriliyor. Bölgenin ana yaya arterlerinden İstiklal Caddesi’yle birbirine bağlanan bu mekânlar, semtin tarihi, sosyal ve kültürel dokusunun parçası olan kuşaklararası ve disiplinlerötesi öğrenme ortamlarını kapsayan 3,5 km’lik bir yürüyüş rotası yaratıyor.

Akbank Sanat
            Akbank Sanat

YKKSY
Yapı Kredi Kültür Sanat (YKKS) binası, fotoğraf: Koray Şentürk

Pera Müzesi
Pera Müzesi

Arter
            Arter, fotoğraf: Murat Germen

SALT Galata
SALT Galata, fotoğraf: Mustafa Hazneci

Studio-X Istanbul
Studio-X Istanbul, fotoğraf. Serkan Taycan

Sonuca değil sürece odaklanan bienal

Geleneksel tasarım etkinliklerinin zaman ve mekân anlayışını esneterek yılın tümüne yayılan programıyla 4. İstanbul Tasarım Bienali, nitelikli araştırma ve deneye olanak tanıyan, kent ve ötesinden güncel gelişmeleri öğrenime dahil eden, üretken, süreç odaklı bir eğitim ve tasarım platformu olmayı hedefliyor. Okullar Okulu, tasarımın, bilginin ve küresel bağlantılılık hâlinin günümüz İstanbul'unda ve ötesinde oynadığı rol üzerine düşünebilmek için çeşitli eğitim stratejilerini kullanan, sınayan ve gözden geçiren, çok platformlu bir bienal olacak.

4. İstanbul Tasarım Bienali, Okullar OkuluManufactuur 3.0, Z33 sergi görünümü, 2016 / Kerem Bayer Arşivi'nin izniyle

4. İstanbul Tasarım Bienali, Okullar OkuluBaşlıca Yenilebilir Bitkilerin Coğrafi Dağılımının Haritası, Keith Johnston, 1858 / Kerem Bayer Arşivi'nin izniyle

Çok yönlü açılış programı

4. İstanbul Tasarım Bienali’nin açılış programı 20-21 Eylül tarihlerinde Okullar Okulu: Oryantasyon adıyla gerçekleştirilecek. Oryantasyon günleri boyunca Türkiye ve yurtdışından uygulamacılar, eğitimciler ve düşünürler, diyalog ve üretim mekânı olarak tasarlanan bienalin açılış programında bir araya gelecek.

Oryantasyon günleri için akreditasyon başvuruları, Haziran 2018’den itibaren http://aschoolofschools.iksv.org/ adresi üzerinden yapılabilecek.

Hikâye anlatıcılığını merkeze alan görsel ve dijital strateji

4. İstanbul Tasarım Bienali’nin görsel kimliği, Offshore Studio tarafından tasarlandı. Zürih merkezli tasarım stüdyosu, hikâye anlatıcılığını merkeze alan yaklaşımını, bienalin açılış günleri için geri sayım devam ettikçe evrilecek ve değişecek görsel stratejiye dahil etti. Okullar Okulu’nun websitesi bienalin yapım sürecinde atılacak adımlara mercek tutarken, tasarım eğitimi etrafındaki tartışmanın gelişebileceği, bienal için özel olarak üretilen projelerden bazılarının uzun soluklu yapılara dönüşebileceği bir platform sunacak.

Bienalle ilgili gelişmeleri http://aschoolofschools.iksv.org/ adresinin yanı sıra bienalin Instagram, Twitter ve Facebook hesaplarından takip edebilirsiniz.

'Okullar Okulu' Milano Tasarım Haftası’nda4. İstanbul Tasarım Bienali’nin etkinlikleri yurtiçi ve yurtdışında devam ediyor. Okullar Okulu’nun yurtdışı tanıtım etkinliklerinden biri 19 Nisan’da, 4. İstanbul Tasarım Bienali küratörü Jan Boelen ve İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova’nın katılımıyla Milano Tasarım Haftası kapsamında gerçekleştirilecek.  

Tarih: Perşembe, 19 Nisan 2018, 11.30
Adres: ALCOVA, Via Popoli Uniti 11-13, 20121, Milano
Metro: M1 Rovereto

VitrA tasarıma desteğini artırarak sürdürüyor

60 yıllık deneyimiyle iyi mimarlık uygulamalarının çözüm ortağı olan VitrA, kuruluşundan bu yana, tasarım ve mimarlığı odağına alan, sektörün farklı aktörlerine dokunan, bellek oluşturulmasını sağlayan, ilham verici ve ufuk açıcı projelere katkıda bulunuyor. Başlangıcından beri İstanbul Tasarım Bienali’ni destekleyen VitrA, bu yıl katkısını artırarak sürdürüyor ve bienal sponsorluğunu tek başına üstleniyor. VitrA ayrıca, dünya mimarlık gündeminin en önemli etkinliği Uluslararası Venedik Bienali Mimarlık Sergisi’ndeki Türkiye Pavyonu’nun da ilk günden bu yana destekçileri arasında yer alıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :