2020’nin Dikkat Çekici 10 Yapısı

Deniz Tekten, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi / 03 Şubat 2020
2020 yılı içinde, Kengo Kuma'dan Zaha Hadid Architects'e kadar birçok mimarlık ofisinin projeleri tamamlanıyor. İşte bu projelerden 10 tanesi...

1. Ulusal Stadyum, Kengo Kuma&Associates, Japonya

Bu yıl Tokyo'da gerçekleştirilecek 2020 Yaz Olimpiyatları'nın açılış ve kapanış seremonilerinin yapılacağı Yeni Ulusal Stadyum; bitkiler tarafından sarılmış oval, ahşap kafes bir yapıdan oluşuyor. Üç katlı, 80.000 kişilik Ulusal Stadyum ilk olarak Zaha Hadid tarafından tasarlanmış, artan proje maliyetleri nedeniyle bu projeden vazgeçilmişti. 

*

2. Datong Sanat Müzesi, Foster + Partners, Çin

Foster+Partners'ın uzun zamandır beklenen Datong Sanat Müzesi, planlanmasından yedi yıl sonra tamamlanacak. Yapıyı çevreleyen ve üst üste binen korten kabukların zirveleri ile bu yapı Datong New City'nin kültürel meydanındaki diğer üç yeni binanın yanında yer alacak.

*

3. Bee'ah Genel Merkezi, Zaha Hadid Architects, Birleşik Arap Emirlikleri

Zaha Hadid tarafından tasarlanan Bee'ah Genel Merkezi'nin de bu yıl tamamlanması bekleniyor. Bina, yapının zorlu hava koşullarına dayanmasına ve çöl ortamıyla uyum sağlamasına yardımcı olmak için kıvrımlı ve kum tepelerinin şeklini yansıtacak şekilde tasarlanmış.

*

4Musée Atelier Audemars Piguet, BIG, İsviçre

Bjarke Ingel'in BIG firması, 2020'de tamamlanması beklenen bir dizi projeye sahip ama en heyecan verici olanlarından biri, İsviçre genel merkezinde bulunan İsviçreli saatçi Audemars Piguet için tasarlanan bu müze. Bina kısmen yere gömülecek ve peyzajla bütünleşerek kıvrılan camlı galerilerden içerideki etkinlik mekanları görülebilecek.

*

5. Maggie's Southampton, AL_A, İngiltere

Listedeki en küçük bina Amanda Levete'nin stüdyosu AL_A'nın Maggie's Southampton yapısı. Kanser hastaları ve yakınları için tasarlanan ziyaret merkezi, Southampton Genel Hastanesi'ndeki onkoloji ünitesinin yanında yer alacak. Beklenenden üç yıl sonra tamamlanması planlanan bina, sakin bir çiçek bahçesi içine kurulacak ve ruhani bir sadelik sunmak için gün ışığı dolu alanlara sahip olacak.

*

6. Nanjing Zendai Himalayas Center, MAD, Çin

MAD'in 560.000 metrekarelik alana yayılmış; ofis, otel, mağaza ve dairelerin bulunduğu kompleksi bu yıl Nanjing Zendai Himalayas Center'da açılacak. Kompleksin, kırsal yerleşimlerini anımsatan küçük ölçekli yapıları, yeşil alanları ve yükseltilmiş yürüyüş yolları, beyaz dağları anımsatan kulelerle çevreleniyor.

*

7. Axel Springer, OMA, Almanya

OMA, multimedya firması Axel Springer’in Berlin merkezini genişletecek. Bina merkezinde bulunan 30 metrelik atriyum bir dizi sıralı zemin içerecek. Bu, cephelerden çıkıntılık yapan çok boyutlu cam duvarlardan görülebilecek.

*

8. Tainan Axis, MVRDV, Tayvan

2020'de tamamlanacak bir başka yapı ise, MVRDV'nin Tayvan'daki batık lagün parkı olacak. Bu büyük proje, lagünün yerini alan terkedilmiş bir alışveriş merkezi, ağaçlarla çevrili bir gezi yolu ve eski beton yapının kalıntılarını içeren plajı görecek.

*

9. Le Monde Grup Merkez Binası, Snøhetta, Fransa

"Pikselli bir cam matrisi" ile sarılmış olan bu bina, Paris'teki Fransız Le Monde Grubu'nun yeni basın merkezi olarak açılacak. Snøhetta tarafından yerel stüdyo SRA ile tasarlanan, halka binaya karşı sahiplenme hissi yaratmak için orta alanında, halk meydanını kucaklayan bir kemer bulunacak. 

*

10. EDEN, Heatherwick, Singapur

Heatherwick Studio'nun Asya'daki ilk konut projesi EDEN, Singapur'un Orchard Road bölgesinde tamamlanacak. 20 katlı beton kule, ön cephelerinde asma bahçeler olan kavisli balkonları ile 20 lüks daire içerecek.

*

 

Haber dezenn'den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :