2017 Mies van der Rohe Ödülü'ne Türkiye'den 13 Proje Aday

mimarizm.com / 23 Aralık 2016
Avrupa Birliği Çağdaş Mimarlık Ödülü olarak da anılan Mies van der Rohe Ödülü'ne aday olan projeler açıklandı. Ödül programı için bu yıl Avrupa'nın 260 farklı noktasından 365 proje seçilirken, Türkiye'den 13 proje finale için yarışacak.

Avrupa Komisyonu ve Mies van der Rohe Vakfı (Fundació Mies van der Rohe), 2017 Avrupa Birliği Çağdaş Mimarlık Ödülü - Mies van der Rohe Ödülü için yarışıcak 365 projeyi açıkladı. Adayların belirlenmesine katkıda bulunan uzmanlar listesinde, Türkiye'den Medine Altıok, Ömer Kanıpak ve Gökhan Karakuş yer aldı.

Konutlar ve kültür yapıları, bu yıl da ödül programının temsil gücü en yüksek işleri olmayı sürdürdü. Bunları, eğitim yapıları ve karma işlevli yapılar izledi. Avrupa çapında 260 farklı noktadan projenin aday gösterildiği 2017 ödül programında, Londra ve Barselona 8 proje ile en çok adaya ev sahipliği yapan şehirler olarak öne çıkıyor. 

Ödül programı koordinatörü Ivan Blasi, bu seneki adaylar için şu değerlendirmede bulundu: "Seçilen çalışamalar ilham veren, yenilikçi ve bulundukları bölgenin koşullarını iyileştiren örnekler. Sınırları zorlayarak, işbirlikçi ve katılımcı stratejilere dayanan yeni standartlar oluşturmuşlar." 

Türkiye'den ödüle aday gösterilen projeler şöyle sıralanıyor:

Angelos Organik Zeytinyağ Tesisi / Bademli, Dikili, İzmir
Mimarlar ve Han Tümertekin

Diyarbakır Yenişehir Belediye Binası / Diyarbakır
Uygur Architects

Protel Ofis Binası / İstanbul
HS Architects

Havai Bahçe / İstanbul
SO? Mimarlık ve Fikriyat

Kılıç Ali Paşa Hamamı / İstanbul
Cafer Bozkurt Mimarlık

Robert Kolej Murat Karamancı Öğrenci Merkezi / İstanbul
Alataş Mimarlık ve Danışmanlık

Beyazıt Devlet Kütüphanesi Renovasyon Projesi / İstanbul
Tabanlıoğlu Mimarlık

T-Evi / İzmir
Teke Architects

Abdullah Gül Üniversitesi Sümer Kampüsü / Kayseri
EAA - Emre Arolat Architects + Ofis MPU

Abdullah Gül Cumhurbaşkanlığı Müze ve Kütüphanesi / Kayseri
EAA - Emre Arolat Architects

A. Nuri Çolakoğlu Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi / Kocaeli
Norm Architects

Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi / Mardin

TAÇ-SEV Yeni Kampüsü / Mersin
Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık


Ödülün sahibi 26 Mayıs'ta açıklanacak

Avrupa Parlamentosu ve Barselona Kent Konseyi arasında yapılan anlaşma sonrasında 1987 yılında faaliyete geçen "Avrupa Birliği Çağdaş Mimarlık Ödülü - Mies van der Rohe Ödülü", 2001'den bu yana Mies van der Rohe Vakfı ve Avrupa Komisyonu işbirliğinde düzenleniyor. Mimarlık alanında mükemmelliği onurlandırmak üzere, iki yılda bir gerçekleştirilen ödül programı, aynı zamanda Avrupalı profesyonellerin yeni fikir ve teknolojilerin geliştirilmesi için teşvik edilmesini öngörüyor. Ödüle yalnızca tamamlanmış yapılar aday olabiliyor.

Ocak ayında bir araya gelecek olan jüri üyeleri, 365 aday arasından kısa listeye kalan 40 projeyi belirledikten sonra 5 finalisti seçip, Nisan ayında bu yapıları ziyaret edecek. Yarışma süreci 26 Mayıs 2017 tarihinde Barselona'daki Mies van der Rohe Pavyonu'nda gerçekleşecek ödül töreni ile sonlanacak. Törende, 60 bin Euro değerindeki Mies van der Rohe Ödülü ve 20 bin Euro'luk mansiyonunun yanı sıra, "Yükselen Mimar Ödülü" de sahibini bulacak.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :