16. İstanbul Bienali’ne Katılan Sanatçılar Açıklandı

mimarizm.com / 17 Haziran 2019
Fransız yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud’nun küratörlüğünde, 14 Eylül–10 Kasım 2019 tarihleri arasında ücretsiz olarak düzenlenecek Yedinci Kıta başlıklı 16. İstanbul Bienali'nde üç farklı mekânda, 26 ülkeden 57 sanatçı ve sanatçı kolektifinin eserleri sergilenecek.

Phillip Zach, Double Mouthed, 2019, multichannel video and sound installation shot between Los Angeles and Istanbul.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 16. İstanbul Bienali’nde yer alacak sanatçılar açıklandı.

İKSV tarafından 1987 yılından bu yana gerçekleştirilen İstanbul Bienali, iki yıl aradan sonra 14 Eylül’de kapılarını açıyor. 16. İstanbul Bienali, Yedinci Kıta başlığıyla insanlığın sebep olduğu doğal veya kültürel atıklara antropoloji ve arkeolojinin araçlarıyla bakan güncel sanat çalışmalarına odaklanıyor. Başlığını okyanuslarda yüzen devasa atık yığınına verilen isimden alan bienal, sanat ve ekoloji arasındaki ilişkiyi de tartışmaya açıyor. Tersane İstanbul, Pera Müzesi ve Büyükada olmak üzere şehrin üç farklı noktasına yayılacak ücretsiz sergilerin yanı sıra çeşitli buluşmalar, konuşmalar ve film programıyla farklı bakış açıları da Yedinci Kıta’ya dahil edilecek.

Japonya’dan Arjantin’e, ABD’den Polonya’ya, İran’dan Tayland’a dünyanın dört bir yanından 57 sanatçı ve sanatçı kolektifinin eserlerine yer verecek bienale Türkiye’den 7 sanatçı katılıyor. 38 sanatçı İstanbul Bienali için yeni eser üretiyor. 

Sanatçı Listesi

Tersane İstanbul: İlk kez İstanbul Bienali’yle birlikte kamuya açık bir etkinliğe ev sahipliği yapacak İstanbul’un tarihi tersane binalarında 39 sanatçı ve sanatçı kolektifinin eserleri yer alacak.

- Yuji Agematsu, Deniz Aktaş, Özlem Altın, Jonathas de Andrade, Pia Arke, Korakrit Arunanondchai, Ozan Atalan, Radcliffe Bailey, Rebecca Belmore, Dora Budor, Johannes Büttner, Mariechen Danz, Elmas Deniz, David Douard, Simon Fujiwara, Claudia Martínez Garay, Pakui Hardware [Neringa Černiauskaitė ve Ugnius Gelguda], Eloise Hawser, Marguerite Humeau, Suzanne Husky, Rashid Johnson, Feral Atlas Kolektifi, Eva Koťátková, Agnieszka Kurant, Tala Madani, Jared Madere, Turiya Magadlela, Güçlü Öztekin ve Güneş Terkol, Thiago Rocha Pitta, Mika Rottenberg, Max Hooper Schneider, Ylva Snöfrid, Jennifer Tee, Suzanne Treister, Ambera Wellmann, Haegue Yang, Müge Yılmaz, Phillip Zach, Andrea Zittel.

Eloise Hawser; The Tipping Hall, 2019, HD Video, 6.07 min, edition of 3.

Suzanne Husky, Earth Cycle Trance (or Tree Cycle), 2019, film, 32 min.

Pera Müzesi: İstanbul Bienali kapsamında antropolojik bir müzeye dönüşecek Pera Müzesi’nde 12 sanatçının geçmişi yeniden keşfe çıkan eserleri görülebilecek.

- Anzo, Charles Avery, Norman Daly, Ernst Haeckel, Evru/Zush, Sanam Khatibi, Melvin Moti, Glauco Rodrigues, Luigi Serafini, Paul Sietsema, Simon Starling, Piotr Uklański.

Anzo, Aislamiento 14, 1968, oil on canvas, 100x100 cm, private collection.

Büyükada: Bienal kapsamında 5 sanatçının Büyükada’da yer alan farklı mekânlara yayılacak eserleri de izleyicilere beklenmedik keşifler sunacak.

- En Man Chang, Glenn Ligon, Armin Linke, Ursula Mayer, Hale Tenger.

Haegue

Bu üç mekânda yer alacak sanatçılara ek olarak Londra’da doğan ve Glasgow’da yaşayan sanatçı Monster Chetwynd de 16. İstanbul Bienali için ayrıntıları ilerleyen günlerde açıklanacak bir dış mekân projesi üretecek.

Sanatçı biyogrofileri için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :