13. Yüzyıldan Kalma Manastır Medya Kütüphanesine Dönüşüyor

mimarizm.com / 05 Ocak 2021
Fransa menşeli mimarlık ofisi Chapuis Royer Architectes, ülkenin güneydoğusunda bulunan Montbonnot Saint-Martin banliyösünde 13. yüzyıldan kalma bir manastırı medya kütüphanesine dönüştürerek yeniledi.

Fotoğraflar: Andrea Bosi

Proje kapsamında tasarımın çıkış noktasını oluşturan manastır, orijinal yapının tüm dekoratif öğeleri, kemerleri ve taş duvarları korunarak yenilenirken bu tarihi dokuya ve peyzaja saygılı yeni ekler inşa ediliyor. Mevcut binaya eklene blok, multimedya merkezi, çok amaçlı bir oda ve bir gençlik merkezi de dahil olmak üzere bölge halkına hizmet edecek güncel işlevleri barındırıyor.

C plan şemalı ek blok, üst üste binen iki hacimden meydana geliyor. Altta, arazinin seyrini ve peyzajı uyumlu bir biçimde izleyen taş baza, üzerinde ise korten çeliği ile kaplı ikinci kısım yer alıyor. Eski ve yeni bölümler arasındaki bağlantı ise camdan bir merkezi geçiş ile sağlanıyor ve bu alan Belledonne Sıradağları ile Chartreuse Dağı’nın manzarasına açılıyor.

Ahşap ve taş ile tanımlı yeni strüktür mevcut yapıyla malzeme sürekliliği yaratırken aynı zamanda geniş pencere açıklıkları hafif bir kütle etkisi de yaratıyor. Yapının metal çatısında oluşturulan ışıklıklar sayesinde gün ışığı içeri alınıyor; kullanıcılara açık ve aydınlık bir mekan sunuluyor.

Haber domus'tan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :