11. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması Ödülleri YEM'de Sahiplerini Buldu

mimarizm.com / 03 Aralık 2015
MOSDER tarafından 11.'si düzenlenen yarışmada altı kategorinin birincileri ödüllendirildi. Genç tasarımcılar ödüllerini MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan’ın elinden aldılar.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER)’in ülkemizde mobilya tasarımı ve sektörünü sağlıklı bir çizgiye oturtmak, uluslararası platformlarda yer edinebilmesini sağlamak, tasarımı evrensel boyuta getirerek, paylaşarak, özgün tasarım fikirlerinin yaratılmasına katkıda bulunmak amacıyla bu yıl 11.’sini düzenlediği Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması'nın sonuçları, 2 Aralık Çarşamba günü Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)’de düzenlenen ödül töreniyle açıklandı.

Üniversitelerin ilgili bölümlerinde eğitim gören öğrencilerin başvurduğu yarışmada; Oturma-dinlenme, Depolama-koruma-düzenleme, Tamamlayıcı mobilya ve aksesuar, Genç odası, Uyuma ve Engelliler için ev mobilyası olmak üzere 6 kategoride ödüller sahiplerini buldu.

En çok proje ile başvuran MSGSÜ'ye özel ödül

Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması ödül töreni, ünlü oyuncu ve radyo programcısı Kadir Çöpdemir’in eğlenceli sunumu ile başladı. Her geçen yıl katılımın arttığı yarışmaya alanında uzman akademisyen ve tasarımcılar jüri üyeliği yaptılar. Jüri değerlendirmesi sonucunda yarışmaya katılan 255 projeden 18’i finale kalmaya hak kazanırken, toplam 54 proje ile en çok başvurunun geldiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) de ayrıca 10 bin TL ile ödüllendirildi.

Yetenekli gençlere ‘Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi’ 

Finalist projelerin prototipleri, MOSDER üyeleri tarafından son 5 yıldır olduğu gibi bu yıl da üretilerek hayata geçirildi. Yarışma finalistlerine başarı sertifikası ve toplam 84 bin TL ödül verilirken, tasarım haklarının korunması için finale kalan projelerin sahiplerine Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylı ‘Endüstriyel Tasarım Tescil Belgeleri’ de veriliyor.

MOSDER sürdürülebilir projelere imza atıyor

2005 yılından günümüze her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması ile gençlerin tasarıma duydukları ilgiyi perçinlemelerine katkı sağlamak, genç yeteneklerin tasarım alanında gelişmesine destek olmak ve sektöre tasarımcı kazandırmayı amaçlanıyor. Her yıl MOSDER’in duyurularını takip eden genç yetenekler, yarışmaya hak kazanmak için emek harcıyor. Mobilya vitrinlerine giden yolculukta ödülle buluşan tasarımını aynı zamanda tescilleyen gençlerin, ileriki çalışma hayatlarında bu yarışmanın büyük rol oynadığı ise sektörde bilinen bir gerçek.

Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’na bugüne kadar yaklaşık 3 bin proje katıldı. 11 yıllık süreçte toplam 265 projenin finale kaldığı yarışmalarda bugüne kadar toplam 1 milyon TL ödül dağıtıldı. 

2015'in ödüllü tasarımcıları

11. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması'nda birinci gelen tasarımcılar kategorilere göre şöyle sıralanıyor:

Oturma-Dinlenme    
Proje adı: Swinger  
Tasarımcı: Gülay Gerçek    
Okul - Bölüm: Gazi Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı

*

Depolama-Koruma-Düzenleme    
Proje adı: Servia    
Tasarımcı: Melike Karaca / Hazel Yavaş    
Okul - Bölüm: Kocaeli Üniversitesi, İç Mimarlık

*

Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar       
Proje adı: Turn    
Tasarımcı: Ömer Faruk Boyacı  
Okul - Bölüm: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı

*

Uyuma
Proje adı: Mono 
Tasarımcı: İbrahim And Lişesivdin
Okul - Bölüm: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İç Mimarlık

*

Genç Odası        
Proje adı: Move
Tasarımcı: Yunus Emre Toraman    
Okul - Bölüm: Okan Üniversitesi, İç Mimarlık

*

Engelliler İçin Ev Mobilyası 
Proje adı: Delta Mutfak Mobilyası
Tasarımcı: Mert Taş / Ayda Müzeyyen Yedekçioğlu 
Okul - Bölüm: İstanbul Bilgi Üniversitesi, İç Mimarlık / İstanbul Teknik Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı


 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :