Günay Çilingiroğlu'nu Kaybettik

mimarizm.com / 19 Ağustos 2010
Mimar Günay Çilingiroğlu , 18 Ağustos Çarşamba günü vefat etti. Çilingiroğlu, bugün (20 Ağustos Cuma) Levent Camisi'nde ikindi namazını takiben kılınacak cenaze namazı sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Mine Kazmaoğlu, Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedi'sinde Günay Çilingiroğlu'nu şöyle anlatıyor:

Yararlılık, sağlamlık ve güzellik ilkelerini kavranabilir, saf ve yalın bir biçimlendirme anlayışı içinde ele aldığı özgün tasarımlarına yansıtan Çilingiroğlu, mekân değerini artırıcı cesur strüktürel yorumlar içeren İstanbul Reklam Sitesi, Tercüman Gazetecilik ve Matbaacılık Tesisleri gibi yapılarıyla tanınır.

1956'da bitirdiği Galatasaray Lisesi'nde öğrenciyken İtalyan hükümetinden aldığı bir bursla 1955'te Antalya'ya gitmiş, 1961'de İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden mezun olmuş, aynı yıl gene İtalyan hükümetinden burs alarak 1961-62'de İtalya'da staj yapmıştır. 1963-67'de İstanbul Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi (b.YTÜ) Mimarlık Bölümü'nde Mimari Proje Kürsüsü asistanlığı yapmış, bir yandan da kendi bürosunda serbest çalışmayı sürdürmüştür.

İstanbul Reklam Sitesi1962-75 arasında çok sayıda mimari proje yarışmasına katılan Çilingiroğlu, İstanbul Reklam Sitesi (Muhlis Tunca ile) yarışmasında Birincilik Ödülü'nü kazanmış; İzmit Petrokimya Tesisleri İdare Binası ve Kampusu (Emin Necip Uzman, İsmet Turhal ile), İstanbul Demirciler Sitesi (M.Tunca ile), Bebek-Etiler Mevzii İmar Planı (M.Tunca ile) ve Ortaköy Esma Sultan Külliyesi Turistik Tesisleri vbg davetli yarışmalara sunduğu projeleri ise uygulanmak üzere seçilmiştir.

Çilingiroğlu'nun inşa edilmiş bazı yapıları şunlardır: İstanbul'da, İstanbul Reklam Sitesi (1963-72, Cağaloğlu), Dragos Oteli (1970-72; Muhlis Tunca, Erdal Erkut, Bilge Kıray, Mutlu Çilingiroğlu, İlhan Gültan ile), Tercüman Gazetecilik ve Matbaacılık Tesisleri (1972-74, Topkapı; M.Tunca ile), Pensoy Evi (1976-78, Yeniköy), Karaköy Ticaret Merkezi (1976-78; M. Tunca, B. Kıray, M. Çilingiroğlu ile), Makina Kimya Endüstrisi Sergi ve Konaklama Binası (1978-80, Gümüşsuyu), Gürsel Evi (1982-84, Bebek) ve Tümen Evi (1987-89, Yeniköy) ile Ankara'da Erg Sanayi Sergi ve Genel Müdürlük Binası (1983-89, Çankaya; Davran Eşkinat ile).

Tercüman Gazetecilik ve Matbaacılık Tesisleri


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :