Hiçliğin Ortasında ‘Bruma’

Lara Uyal, İç Mimar / 13 Nisan 2020
İç Mimar Lara Uyal, 2018 Temmuz ayında ziyaret ettiği, Taller de Arquitectura Contextual tarafından tasarlanan karma programlı Bruma hakkındaki mekan betimlemesini paylaşıyor.

Şaraphane

San Diego’dan arabayla Meksika’ya ulaştığımızda kafamda soru işaretleri ve içimde anlamlandıramadığım bir kaygı vardı. Kırsal Batı Meksika’nın zihnimdeki çağrışımı nedense olumsuzdu. Çarpık yapılaşmanın çirkinliği, içinde barındırdığı güzelliği gölgelediğini düşünüyordum. Yanılmışım. Şehir merkezinin yoğunluğundan ve karmaşasından uzaklaştıkça neden yerlilerin Pasifiğin İncisi diye adlandırdığını anlıyordum. Baja California bölgesinde merkezden kırsala yaklaştıkça sıcağın ve hiçliğin ortasında üzüm bağlarını seçmeye başladı gözlerim. Akşamüstü güneşinin turunculuğu kaplamıştı dağları. Tozlu yollardan ilerlerken kendinden şüphe eden tarafımın, pırıl pırıl bir mutluluğa dönüştüğünü hissettim. Amacımız Valle de Guadalupe’de Bruma Şarapçılık’a ulaşmaktı. Ana kapıdan girdiğimiz an bizi sonu görünmeyen bir yol karşıladı.

Villalar

Bruma, bağımsız ve bireysel üniteler arasındaki bağlantılarla dengelenen, konukların doğayla uyum sağlaması için özel olarak tasarlanmış alanlardan oluşuyor. Bünyesinde; şaraphane, restoran, veranda ile birbirine bağlanan 5 oda-kahvaltı servisi ve villalar bulunduran 75 dönümlük çok bünyeli bir oluşum. TAC (Taller de Arquitectura Contextual) tarafından tasarlanan Bruma, doğal çevresinden neredeyse ayırt edilemeyecek şekilde inşa edilen bir inziva yeri. Lokal materyal ve dönüştürülmüş malzeme kullanımı, ekolojik peyzaj özelliklerinin korunması ve var olan kurak peyzajın estetik ve kültürel kıymetinin değerlendirilmesi açısından oldukça çevre dostu bir mimari. Geri dönüştürülmüş ahşap ve çelik yapıdan oluşan malzeme paleti, kırsalın rengiyle uyum içinde cilveleşiyor. Kırsal alanda yer alan projelerin önündeki engeller ve süreç içerisinde karşılaşılan zorluklar göz önüne alındığında TAC’ın sahip olduğu köklülük duygusunu hissedebiliyordum. Projenin güçlü kimliğinin ana fikri, yerel mirası yorumlama ve süreç boyu toplum-mekân-çevre ilişkisinin temeline dayandırılmış. Doğaya duyulan saygının büyüklüğü, doğrudan müdahale etme isteğini en aza indirgemiş.

Restoran

Fauna Restoran, geleneksel işçiliği çağdaş bir ifadeye dönüştürmenin gururuyla konuklarını kucaklıyor. Çiftlikten masaya konseptli Fauna, Meksika kültürünün geleneklerini kaybetmeden farklı yemekler yaratan, mimarisi ile göze çarpan kapsamlı bir mekân. Sıcaklığı kontrol etmek için restoran, yerin toprağı ile yalıtılmış. Kısmen yere gömülü mimari, konuklara kapalılık hissinden çok ferahlık duygusunu aşılıyor. Devasa pencereler ve sürgülü kapılar ile iç mekân dış mekanla birleşiyor. Paylaşımda ve etkileşimde bulunulması için iki büyük ortak ahşap masa, bar ve hizmet alanlarından oluşan restoranda bize ayrılan tarafa yöneliyorum. Yanımızda bizim gibi ortamdan büyülenen yabancılar ve hafta içinin sıradanlığına renk katmak için yemeğe gelen yerlilerden oluşan bir masadayız. Bölgenin iklimi ışık oyunlarına ve doğal havalandırmaya izin verdiği için bar alanının duvarında açılan oyuklar mekânın aydınlatılmasında ve hava akışında rol oynuyor. Bar, şaraphane ile ortak kullanıldığı zamanlar oyuk kısımlar şarap depolama amaçlı da kullanılıyor. Verandanın çatı kısmı ise kuru asma dalları kullanılarak gölgeliğe dönüştürülmüş. Kimileri tarafından çöp diye adlandırılan malzemeler ve atıklar insanların çöp ve doğal çevre algısını yeniden yapılandırıyor. Hiçbir öge ödünç alınmış ve sakil değil, her şey boşlukta yaşam bulmuş ve yerli yerine oturmuş.

Restoran

Uzun ahşap masamızdan restoranın yan cephesinde yer alan su kütlesine doğru yol alıyoruz. Konuklara verdiği estetik hazzın yanı sıra su kütlesinin asıl amacı doğal bir ısı yalıtkanı olması. Alt tarafında yer alan mahzeni, Ensenada’nın kavurucu sıcağından koruyor. Hayatın yansıması var üzerinde. Durup, izliyorum. Ne baktığım su birikintisinde bir hareket var ne de heybetli ağaç gövdesinde. Bir ağaç ki hafızalarda ikonik bir görüntü yaratıyor, öyle cesur ve sessiz. Dağlar ve kayalarla çevrili bu gizli medeniyetin oturma alanına yöneliyor ve başımı kaldırıp yıldızların dansını izliyorum. Hayal ettiğimin ötesinde alışık olmadığım bir güzelliğin içinde şaraptan değil ama doğadan sarhoş vaziyette.

Villa

Fotoğraflar:
https://www.instagram.com/faunarestaurante/
https://www.instagram.com/brumacasa8/

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :