Gar Meydanı için Uluslararası Yarışma Gündemde

mimarizm.com / 19 Ekim 2015


Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Gar Meydanı isim değişikliği ve anıt önerisine mimarlardan tepki geldi.


Gar Meydanı'nda yaşanan katliam sonrası, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin meydanın ismini Demokrasi Meydanı olarak değiştirmesine ve anıt yapılması için fen işlerinin görevlendirilmesine mimarlar tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Bu iş Büyükşehir Belediyesi'nin karar almasıyla, ben yaptım oldu mantığıyla olamaz. Herkes haddini bilecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi o gün orada olmadığı gibi bu süreçte de kaybolsun. Ankara'nın onun yapacağı bir ucubeye daha ihtiyacı yok, uluslararası yarışma açıyoruz" dedi.

"Gar Meydanı yaşanmışlıkla artık anıtsallaşmıştır"

"Canlarımızın aramızdan alındığı alanın adı TCDD (Gar) meydanıdır. Dünya savaşa hazırlanırken, Gar Meydanı, Gar Binası ile birlikte Başkent'in barışa ve çağdaşlığa açılan kapısı olarak planlanmıştır diyen Candan şöyle devam etti:"Gar Binası ile simgeselleşen Gar Meydanı yaşanmışlıklarıyla varolan bir meydandır. Taksim Meydanı, Gündoğdu Meydanı, Beyazıt Meydanı gibi. Yaşanmışlıklar insanların hafızasında mekanlarla birlikte kalır. O mekanın ismini şu ya da bu şekilde değiştirmek, hafızaları sıfırlamak, yaşanmışlıkları unutturmak için kullanılan bir yoldur. Ankara Katliamı, Gar Meydanı'nda olmuştur. Gar Meydanı yaşanmışlıkla artık anıtsallaşmıştır. Alanın ismi meclis kararıyla değişemez. Bunun için bile toplumsal mutabakata ihtiyaç vardır. Başkent Ankara'nın kimliğini değiştirme hedefiyle, sokak isimlerini, meydan isimlerini, park isimlerini değiştiren, her yeri heykel diye ucubelerle dolduran bir anlayışın aldığı karar meşru değildir. Acılarımızı ve barış taleplerimizi anlayamayan bir yaklaşımın nasıl anıt yapacağı, bu işi Fen İşleri Müdürlüğü'ne vererek inşai bir faaliyet olarak görmesinden bellidir."

"Uluslararası yarışma için hazırlık yapıyoruz"

"İnsanların bedenlerinin parçalandığı yerlerden hala araçlar geçiyor. Her geçen araba ile bedenlerimiz bir kez daha eziliyor. Gar Meydanı'nın ve o alanda yapılacak anıtın, dünya ölçeğinde bir ortak akılla, fikir yarışması ile ele alınması gerekir. Yapılacak ilk iş alanın yayalaştırılması ve çevresiyle birlikte ele alınmasıdır. TMMOB'a bağlı ilgili meslek grupları ve sanatçılarla birlikte uluslararası bir yarışma için hazırlık yapıyoruz. Bir şey yapmak istiyorlarsa buna saygı göstersinler yeter."


 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :