"Evrim"e Mimar Eli Değdiğinde...

mimarizm.com / 20 Ocak 2015


Mimar Sanja Jurca Avcı'nın evrim ilkelerinden yola çıkarak tasarladığı "Evolution" sergisi evrimi; maketler, tarih öncesi varlıkların iskeletleri, ses ve video yerleştirmeleriyle görselleştiriyor. Slovenya Doğal Tarih Müzesi'nde açılan sergi, bir yıl boyunca küçük ziyaretçilerini bilim ve tasarımın rehberliğinde alternatif bir yolculuğa çıkaracak.


Avcı Architects'in sergileme ve sahne tasarımı konusundaki yüzü olan ve çalışmalarını Sanja Jurca Avcı önderliğinde yürüten Avcı+ , mekanları hikayeleştiren tasarımlar üretmeye devam ediyor.

Ziyaretçileri doğanın evrensel ilkelerini keşfetmeye davet eden, tasarımını Sanja Jurca Avcı'nın yaptığı Evolution sergisi, etkili mekansal kurgusu ve evrimi okunur kılan detaylaryla dikkat çekiyor. Görsel altyapısı ve etkileşimli kurgusu sayesinde evrimi anlaşılması kolay ve ilgi çekici bir şekilde hikayeleştiren Evolution, öncelikli olarak okul çağındaki çocukları ve ailelerini hedef alarak tasarlanmış.Evrim ilkelerinin mekanla kurduğu bağ

Sanja Jurca Avcı, ziyaretçilerin evrim ilkelerini keşfedebileceği ve deneyimleyebileceği bir biyoloji laboratuvarı konseptiyle düzenlediği Evolution sergisinin tasarımında da laboratuvar estetiğinden ilham almış. Evrimin esrarengiz yanları temsili olarak gri renkle ele alınırken, yaşamın görünen zengin yanı yeşilin parlak ve göz alıcı tonlamaları, ışıklar, grafik dil ve mekansal kurgu bütünlüğüyle aktarılmış.Sergi mekanının merkezine, hikaye akışını özetleyen Ankylosaur heykeli, tavandan sarkıtılan mavi balina iskeleti ve insan evrimini canlandıran bir animasyon yerleştirilmiş. Bu üç ana objeyi çevreleyen grafik panellerde ise evrim teması farklı başlıklar altında incelenerek, grafikler sergi vitrinleri ve interaktif aktivitelerle iç içe geçirilerek hikaye örgüsünün tamamlanması hedeflenmiş."Evrimi farklı derinlikteki katmanlar halinde bir anlatıma dönüştürmenin ve böylesine geniş bir kavramı tek bir mekanda, ilgi çekici ve aynı zamanda okunur bir şekilde tasarlamanın verdiği motivasyon tasarım süreci boyunca devam etti" diyen Sanja Jurca Avcı , bu motivasyonu sergiye de yansıttığını belirtiyor.Avcı+, Şubat 2016'ya kadar yolu Ljubljana'ya düşen herkesi İngiliz Kraliyet Donanma gemisi HMS Beagle'a binip Darwin'in ayak izlerini takip ederek evrimi keşfetmek üzere Slovenya Doğal Tarih Müzesi 'ne davet ediyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :