Eskişehir Osmangazi Mimarlık Bölümü'nden "Alternatif Bir Kuramsal Mimarlık Mecrası": Codex

mimarizm.com / 16 Eylül 2011

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (Esogü) Mimarlık Bölümü, tüm tasarım alanlarından akademisyenlere ve öğrencilere açık "Codex Mimarlık Kitaplığı"nı faaliyete geçiriyor. Kitaplığın ilk cildi, ODTÜ'den Prof. Dr. Ali Cengizkan ve Prof. Dr. Aydan Balamir ve Mardin Artuklu Üniversitesi'nden Prof. Dr. Uğur Tanyeli'nin hakemliğinde yayınlandı. Her yıl iki cilt halinde yayınlanacak olan Codex, bölümün öğretim kadrosu ve öğrencileri tarafından yayıma hazırlanıyor. Dizinin grafik tasarımı ise Koray Danışan ve Alper Bayrakdar'a ait.Codex'in bu ilk sayısının dosya konusu mimarlık eğitimine ayrıldı. Esogü Mimarlık Bölümü'nün son bir yıldır geçirdiği dönüşümün ve tasarım eğitiminin ele alındığı dosyanın editörlüğünü, bölüm öğrencisi Şerife Beydoğan gerçekleştirdi. Dosyaya yazılarıyla Emel Aközer, Selahattin Önür, Mine Özkâr, Can Onaner, Georgi Stanishev, Esin Kömez, Yiğit Acar, Osman Şişman, Gülşah Güleç ve bölüm başkanı Hakan Anay katkıda bulundu.

Ürün bölümünde mimarlık birinci sınıf öğrencilerinin çalışmaları ve Pomi'nin ilk İstanbul sergileri ele alınıyor. Portfolyo bölümünde Doğan Onur Araz'ın ilüstrasyonlarına yer veriliyor. Kent bölümünde Saadet Tuğçe Tezer'in Haydarpaşa'ya ilişkin bir değerlendirmesi, Eskişehir bölümünde ise Sadun Özel'in bir kentsel değerlendirmesi bulunuyor. Yayın bölümünde mimarlık öğrencileri Hande Sözer "İstanbullaşmak" kitabını, Şerife Beydoğan "Cumhuriyetin Mekânları Zamanları İnsanları" kitabını değerlendiriyor.

Görüşme bölümü "İstanbul'da Yeni Mimarlar", kırk yaşın altındaki mimarlarla lisans ikinci sınıf öğrencilerinin röportajlarını bir araya getiriyor. Bölümün söyleşi konukları 1+1 Mimarlık'tan Ervin ve Banu Garip; DBArchitects'ten Erhan Vural; Denge Mimarlık'tan Didem Durakbaşa; Yalın Mimarlık'tan Ömer Selçuk Baz ve Okal Bal; PAB Mimarlık'tan Pınar Gökbayrak, Ali Eray, Burçin Yıldırım; Sekizartı Mimarlık'tan Devrim Çimen; GB Mimarlık'tan Özgür Bingöl; Has Mimarlık'tan Nurşah Genç ve DEAS Mimarlık'tan Ergin Dilsiz.

Codex Kitaplığı'nın yıl sonuna doğru yayınlanacak olan ikinci kitabında PAB ve Tomris Akın, Ali Paşaoğlu atölyelerinin ürünlerine, öğrenci projelerine, toplumsal cinsiyetle ilgili geniş bir röportaj bölümüne, bölümde geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen "Mimarlık Konuşmaları" başlıklı 15 konferanslık diziyle ilgili bir değerlendirmeye, yeni dosyalara ve yayın tanıtımına yer verilecek.

Codex Mimarlık Kitaplığı, tüm tasarım alanlarından akademisyenlere ve öğrencilere açık. Codex bir "üniversite yayını" olarak alternatif bir kuramsal mimarlık mecrası olmayı da hedefleyecek.

Codex, Esogü Mimarlık bölümündeki değişimin ilk ürünlerinden biri… Bölümde, Hakan Anay yönetiminde yeni bir "Codex Kuram Kitaplığı" da yayın aşamasında… Dizinin ilk kitabı biçim ve işlev sorunsalını ele alan makaleleri bir araya getirecek.

Satış fiyatı 7 TL olan kitap, kargo ücreti ekleyerek Esogü'den temin edilebilecek.

İletişim bilgileri:
A: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü, Bademlik Kampüsü, Eskişehir.
E-Posta:
mimarlik@ogu.edu.tr
leventsenturk@gmail.com


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :