Erdem Mimarlar Yurtdışındaki Varlığını Perçinliyor

mimarizm.com / 09 Mayıs 2014

Erdem Mimarlar yurtdışı için geliştirdiği projeleri ara vermeden sürdürüyor. Peyzaj mimarı Sunay Erdem ve mimar Günay Erdem, son olarak Brezilya'da gerçekleşecek 2014 Dünya Kupası için sembolik penaltı atışı meydanı ve Nevada Çölü'nde düzenlenen Burning Man Festivali için kumdan havaalanı tasarladı.


Golü ışığa dönüştüren meydan düzenlemesi

Erdem Mimarlar'ın 2014 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak Rio de Janeiro'da, kupanın sembolik meydanı için tasarladıkları proje, gol anındaki coşkuyu bir ışık oyunu ile meydana taşıyacak.Dünya kupasında bu yıl 32 takım yarışacak. Bu çerçevede meydana yerleştirilen 32 noktada sembolik birer penaltı atış noktası bulunuyor. Projenin en can alıcı yanı ise, Arcos da Lapa'nın arkalarının da futbol kaleleri olarak tasarlanmış olması. Çocuklar meydandaki 32 noktaya bastıkça, bir ışık hüzmesi futbol topu şeklinde yükselip Arcos da Lapa'daki "futbol kalelerine" yönelecek. Turnuvada her gol oluşunda toplar yükselerek Arcos da Lapa kalelerinden geçecek. Dolayısıyla meydanı ziyaret edenleri ışıklı bir futbol şöleni bekliyor. 

*

Kendi kendini inşa eden havaalanı

Nevada Çölü'nde her Ağustos ayında düzenlenen Burning Man Festivali, bir hafta boyunca dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıları ağırrlıyor. Festivalde kumdan heykellerini sergileyen sanatçılar, etkinliğin son gününde çalışmalarını ateşe veriyor.

Sunay ve Günay Erdem de 2014 festivali kumdan bir havaalanı hayal etti. Nevada Çölü'ndeki kum tepelerinden esinlenen Erdem Mimarlar, havaalanını ahşap, branda ve kumdan tasarladı. Branda ile kaplı ahşap konstrüksiyon, kum fırtınalarının yardımıyla kendi kendini inşa edecek.Çalışmanın doğa ile bir nevi işbirliği olduğunu söyleyen Sunay Erdem, kum fırtınalarının havaalanına kendi bedenini oluşturacağını belirtiyor. Kumdan havaalanı da tıpkı diğer tasarımlar gibi festival bitiminde yakılacak.İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :