ENTAS Öğrencileri "Deprem için Mobil Üniteler" Tasarladı

mimarizm.com / 28 Şubat 2012

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi ev sahipliğinde, TETÖP (Türkiye Endüstri Ürünleri Tasarımı Öğrenci Platformu) tarafından düzenlenen "Deprem için Mobil Üniteler" çalıştayı 24-26 Şubat 2012 tarihlerinde Sanat ve Tasarım Fakültesi, Hasanpaşa Yerleşkesi'nde gerçekleştirildi. 

Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı (ENTAS) bölümlerinden 25 öğrencinin katılımı ile gerçekleşen çalıştayda tasarlanan Mobil Üniteler, 26 Şubat 2012 Pazar günü VEFA Grubu'nun ve Doğuş Üniversitesi öğretim üyelerinin katıldığı kokteylde sergilendi.  

Girişime, ETMK (Endüstriyel Tasarım Meslek Kuruluşu), Mimarlar Odası, VEFA Grup (Prefabrik Yapılar) ve AKUT destek verdi. AKUT kuruluşundan deprem konusunda uzman Önder TuranHarun Öngören ve diğer mensuplar çalıştay süresince öğrencilere bilgilendirmede bulunarak ürün tasarımlarına yön verdiler. Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. H. Eser Tezeren, Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Öğr. Gör. Armağan Birgil, Endüstri Tasarımcı / Seramik Sanatçısı Doğuş Üniversitesi Öğr. Gör. Kadir Demir  çalıştay süresince danışman olarak öğrencilere destek verdiler.

Doğuş Üniversitesi ENTAS Araş. Gör. Saliha Dönmez, Marmara Üniversitesi ENTAS mezunu Seza Yiş, Mimar Sinan ENTAS mezunu Begüm Tomruk, ODTÜ mezunu Elektrik/elektronik mühendisi Asım Emre Akan, Yeditepe ENTAS Mezunu Ezgi Konuk, İTÜ ENTAS mezunu Mehmet Mert Sezer ise proje gruplarına yol gösterici 'mentör'ler olarak çalıştayda görev aldılar.

Sergi öncesinde katılımcılar, çalıştay süresince oluşturdukları projelere ilişkin sunumlar yaptılar. Öğrencilere katılım belgeleri, Fakülte Dekanı Prof. Nazan Erkmen tarafından verildi.

Çalıştay bitiminde ZELOSK (Deprem için çağrı ve yönlendirme); Plus the House (Yaşam ünitesi), Kolay monte edilen ve taşınan mobil deprem ünitesi; Penta-cab (Deprem için ortak alan ünitesi); Krikon (Yaşam ünitesi) projeleri dikkat çekici uygulamalar olarak öne çıktı. Proje sahipleri ile görüşen VEFA Grup, çözüm detayları üzerinde çalışmayı sürdürüyor.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :