"Enneagramma"

mimarizm.com / Derin CANTÜRK / 17 Nisan 2012


Sicilya Taormina'da yaşayan Türk ressam-mimar Aykut Sarıbaş'ın Art & Cultura a Taormina, T.C. Roma Büyükelçiliği ve T.C. Kültür Bakanlığı işbirliğiyle Taormina'da gerçekleştirdiği "Ennegramma" adlı kişisel sergisi, 4 – 24 Nisan 2012 tarihleri arasında sanatseverlerle buluştu.Sufilerin ezoterik geometrik figürü ve antik bir ruhsal doktrini olan "Enneagram", bu sergide Aykut Sarıbaş tarafından farklı bir yorumla ele alınıyor.

Dokuz farklı kişilik tipi anlamına gelen "Enneagram", kişinin kendi benliğini keşfetmesi için yapılan gerekli bir yolculuk…Aykut Sarıbaş, Dervişlerin eteklerini Sicilya'nın sembolü olan Etna Yanardağı'nın etekleriyle, lavın renklerini kullanarak başarılı bir şekilde birleştiriyor ve özgür eserler ortaya çıkarıyor.

Eserlerini karşı çıkılmaz bir teknikle, orijinalliği ve ruhun derinliğini harmanlayarak ortaya koyan sanatçı, önceki sergilerinde de olduğu gibi Türk ve Sicilya kültürünü eşsiz bir ahenkle eserlerine yansıtmaya devam ediyor.
Aykut Sarıbaş Hakkında


Aykut Sarıbaş, sanat hayatına ilk adımını doğduğu şehir olan İstanbul'da attı.

Lise yıllarında ünlü Türk ressam Mehmet Pesen'den aldığı çizim ve resim dersleri sayesinde yeteneğini eserlerine yansıttı.

Gençlik yıllarında (liseyi İstanbul da bitirdikten sonra) İtalya'ya gidip Perugia Üniversitesi'nde İtalyan dilini öğrendi. Reggio Calabria Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 1987 yılında başarıyla mezun oldu.

Üniversite yıllarında tanıştığı ve kendisi gibi mimar olan eşiyle günümüzde Sicilya Taormina'da yaşamakta olan Sarıbaş, burada Türk ve Sicilya kültürünü yansıttığı mimari projelerini ve tablolarını yapmaya devam etmektedir.

Sarıbaş, yaptığı eserler ile devlet kurumlarında ve özel galerilerde gerçekleştirilen toplu ve kişisel sergilere katılıyor ve aldığı ödüllerle kendinden söz ettiriyor.
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :